Νίκη για την ορεξάτη Γερμανία, έπιασε πέναλτι ο Νόιερ (vid)

Ορεξάτη επιθετικά αλλά με αμυντικές αδυναμίες, η Γερμανία επικράτησε με 2-1 της «μουντιαλικής» Σαουδικής Αραβίας σε φιλική αναμέτρηση στο Λεβερκούζεν.

Με πρωταγωνιστή τον κεφάτο Μάρκο Ρόις, τα «Πάντσερ» του Γιοακίμ Λεβ δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές απέναντι στους θαρραλέους Ασιάτες, με τον επιθετικό της Λειψίας Τίμο Βέρνερ στο 8' (έπειτα από προσπάθεια του μεσοεπιθετικού της Μπορούσια Ντόρτμουντ) και το αυτογκόλ του 33χρονου κεντρικού αμυντικού των φιλοξενούμενων Ομάρ Χαουσάουι στο 43'.

Η Σαουδική Αραβία

του Πίτσι έκανε αρκετές επιθέσεις στην επανάληψη, εκμεταλλευόμενη και τις αλλαγές της Γερμανίας που «έριξαν» τον ρυθμό της και πέτυχε το γκολ που δικαιούταν στο 84ο λεπτό, όταν κέρδισε πέναλτι, ο Μάνουελ Νόιερ απέκρουσε την εκτέλεση του Αλ-Σαλάουι, ωστόσο ο Αλ-Τζασίμ (πάνω στον οποίο έγινε η παράβαση από τον Σάμι Κεντίρα) πήρε το «ριμπάουντ» και διαμόρφωσε από κοντά το τελικό 2-1.