Νίκες για Transbunker ΑΕΛ, Ανόρθωση και Ε.Ν. Α.ΑΘ.

Τρεις αγώνες διεξήχθησαν την Τετάρτη για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α’ Κατηγορίας. Στον πιο ενδιαφέρον αγώνα της ημέρας η Transbunker ΑΕΛ κέρδισε την Ολυμπιάδα στο γήπεδό της με 3 -1 μετά από ένα αγώνα ντέρμπι. Στους άλλους αγώνες η Ανόρθωση κέρδισε το ΘΟΙ Αυγόρου με 3- 0 και η Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου τον Άρη Πολεμίου με 3 -1.

Σημειώνεται ότι το ντέρμπι της αγωνιστικής Τεχνοοικία ΑΕΚ

– Prestige Απόλλων αναβλήθηκε λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του Prestige Απόλλων και θα διεξαχθεί σε ημερομηνία που θα ορίσει η ΚΟΠΕ.

Transbunker ΑΕΛ – Ολυμπιάδα 3 - 1 (25 -22, 25-22.19-25, 25 -21)

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας που έγινε στο γήπεδο της ΑΕΛ μεταξύ της Transbunker ΑΕΛ και της Ολυμπιάδας.Μετά από μάχη οι γηπεδούχες καλύτερες στα σημεία κέρδισαν με 3 -1, κατακτώντας έτσι την πρώτη τους νίκη. Ισοδύναμο ήταν το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να προχωρούν πόντο με πόντο. Η Transbunker ΑΕΛ πιο αποτελεσματική, κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Ολυμπιάδας στα τελικά στάδια του σετ ξεφεύγοντας 21-18 και στη συνέχεια να επικρατήσει με 25-22.

Η Transbunker ΑΕΛ έκανε δυνατό ξεκίνημα έχοντας μια διαφορά ασφαλείας πέντε πόντων (8-3). Σταδιακά η Ολυμπιάδα ανέβασε την απόδοσή της και μετέτρεψε το σετ σε πραγματικό ντέρμπυ αφού κατάφερε να προγηθεί με 21-20. Η ΑΕΛ ανασυντάχθηκε, μπήκε και η Κουδουνά στον αγώνα και πήρε το σετ με 25-22 χάρις στην αποτελεσματικότητα της Σουκχορούκοβα.

Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα αντέδρασε και είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ. Συντηρούσε συνεχώς μια διαφορά ασφαλείας από την ΑΕΛ και γενικά απέδιδε πολύ καλά κυρίως στην άμυνα και στην αντεπίθεση. Ετσι κατάφερε να κερδίσει το σετ με 25-19 ξαναμπαίνοντας στην διεκδίκηση του αγώνα.

Η Transbunker ΑΕΛ και η Ολυμπιάδα έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις για την επικράτηση στο τέταρτο σετ..Οι δυο ομάδες έπαιξαν πολύ καλά, η ΑΕΛ στηριζόταν κυρίως στην πολύ καλή Τσακαταρασβίλι αλλά και στην αποτελεσματικότητα της Σουκχορούκοβα, ενώ η Ολυμπιάδα απέδιδε πολύ καλά χάρις στην ομοιογένεια που είχαν οι παίκτριες της (όλες Κύπριες και διεθνείς με την Εθνική μας ομάδα). Η ΑΕΛ φάνηκε πιο δυνατή στα τελικά στάδια του σετ και το κέρδισε με 25-21 μαζί και τον αγώνα με 3-1..

Ανόρθωση – ΘΟΙ Αυγόρου 3 -0 (25 -16, 25 – 21, 26 -24)

Στο γήπεδο του ΑΤΙ η Ανόρθωση ζευγάρωσε τις νίκες της, αφού κέρδισε το ΘΟΙ Αυγόρου με 3 -0 άνκαι δυσκολεύτηκε στο τρίτο σετ. Στο πρώτο σετ η ομάδα του Γιαννάκη Χριστοφόρου κέρδισε με 25 -16. Στο δεύτερο σετ η ομάδα του ΘΟΙ πάλεψε, αλλά υπέκυψε με 25 -21 και η Ανόρθωση πήρε γερό προβάδισμα με 2 -0.

Το τρίτο σετ επιφύλασσε συγκινήσεις αφού οι παίκτριες του Λούη Νοβάκοφ μη έχοντας τίποτε να χάσουν έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις για να πάρουν το σετ αλλά τελικά η Ανόρθωση πιο έμπειρη κέρδισε με 26 -24 και τον αγώνα με 3 -0.

Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου – Αρης Πολεμίου 3 -1 (22 -25, 25 -17,, 25 -18)

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Άρη μπήκε αποφασιστικά αιφνιδιάζοντας την ομάδα της Ε.Ν.Α.ΑΘ .αφού το κέρδισε με 22 -25 παίρνοντας προβάδισμα με 0 -1 σετ. Οι γηπεδούχες ανασυντάχθηκαν στο δεύτερο σετ και κέρδισαν με 25 -17 ισοφαρίζοντας σε 1 -1. Με την ψυχολογία υπέρ της η ομάδα του Αγίου Αθανασίου δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και κέρδισε το τρίτο σετ με 25 – 18 και ανέτρεψε τα δεδομένα προηγούμενη με 2 -1. Η ομάδα της Ε.Ν. Α.Α.Θ. δεν θέλησε να ρισκάρει οτιδήποτε και κέρδισε το τέταρτο σετ με 25 – 16 και τον αγώνα με 3 -1 σετ εξασφαλίζοντας την πρώτη νίκη. Αντίθετα η ομάδα του Άρη δέχθηκε τη δεύτερη της ήττα.