Μόνη πρώτη η Σπάρτα Π.

Η Σπάρτα Πράγας παρέμεινε μόνη στην κορυφή του τσεχικού πρωταθλήματος, καθώς σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Γιάμπλονετς. Για την αντίπαλο του Αστέρα Τρίπολης στο Europa League, σκόραρε ο Λάφατα στο 75ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Βάγκνερ στο 84`.
Ο προπονητής της Σπάρτα Πράγας, Ζντένεκ Σκάζνι, χρησιμοποίησε τους Μπίτσικ, Χόλεκ, Κόστα, Χιμπς, Σταϊνχόφερ (46` Κρέιτσι), Χουζμπάουερ (61` Φατάι), Ντότσκαλ, Ματεγιόφσκι, Γίρατσεκ

(72` Μπράμπετς), Φρίντεκ και Λάφατα.

Δύσκολη νίκη για Σάλκε
Σημαντική νίκη με 2-1 απέναντι στη Μάιντζ πήρε η Σάλκε, αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ την Πέμπτη για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa Leuage και βρέθηκε κοντά στις πρώτες θέσεις.
Μπορεί να μην εντυπωσίασε με την εμφάνισή της, ωστόσο η Σάλκε επικράτησε 2-1 της Μάιντζ. Ο Ματίπ στο 37’ άνοιξε το σκορ για τους «μπλε», ωστόσο στο 42’ ο Μαλί έφερε το ματς στα ίσια. Τη νίκη στους γηπεδούχους έδωσε ο Χούντελααρ στο 61’ για να γίνει το τελικό 2-1.
Η Σάλκε αγωνίστηκε με τους εξής: Fahrmann, Caicara, Geis (Kaan Ayhan 90') , Meyer (Kolasinac 90+), Goretzka, Di Santo, Ghoupo - Moting (Leroy Sane 62'), Aogo, Huntelaar, Matip, Neustadter.

Επική ανατροπή για τη Λέστερ
Η Άστον Βίλα προηγήθηκε 2-0, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 3-2
Ο Κλαούντιο Ρανιέρι έφυγε κακήν κακώς από την εθνική ομάδα της Ελλλάδας, αλλά στη Λέστερ ο Ιταλός τεχνικός φαίνεται να έχει βρει τη… φόρμα του.
Η Άστον Βίλα προηγήθηκε με 2-0 στην έδρα της Λέστερ, αλλά η γηπεδούχος ομάδα όχι απλώς παρέμεινε αήττητη, έκανε ανατροπή και νίκησε με 3-2, έχοντας ήρωα τον Νέιθαν Ντάιερ στο 89'.
Στο 72' είχε μειώσει ο Ντε Λατ και στο 82' είχε ισοφαρίσει ο Βέιρντι για τη Λέστερ, με ένα νέο σπουδαίο αποτέλεσμα.
Η Τότεναμ κατάφερε να πάρει στην 5η αγωνιστική της Premier League την πρώτη της νίκη, επικρατώντας με 1-0 της Σάντερλαντ στο «Στέιντιουμ οφ Λάιτ».
Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ράιαν Μέισον, με τον 24χρονο Λονδρέζο μέσο να πετυχαίνει και το μοναδικό τέρμα του ματς, λυτρώνοντας τους «Σπερς» στο 82ο λεπτό.

Έσπασε το ρόδι
Η πρώτη φετινή νίκη της Μπιλμπάο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν είναι γεγονός! Οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και επικράτησαν 3-1 της Χετάφε, παίρνοντας τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα.
Ο Αντούριθ χτύπησε νωρίς για την ομάδα του Βαλβέρδε, ο νεοαποκτηθείς Γκαρθία έβαλε γερές βάσεις για το τρίποντο και παρά το... άγχος που δημιούργησε η μείωση του σκορ απ' τους φιλοξενούμενους (με τον Βελάσκες στο 70'), ήρθε ο Αντούριθ ξανά, στο τελευταίο δεκάλεπτο να καθαρίσει οριστικά και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Όλα 2-2
Όλα τα ματς ισόπαλα και όλα... 2-2! Με αυτό το σκορ ξεκίνησε η δράση της 3ης αγωνιστικής του καμπιονάτο, ανάμεσα στη Βερόνα και την Τορίνο και με αυτό το σκορ συνεχίστηκε και στα τρία ματς που έγιναν την ίδια ώρα, ανάμεσα στην Έμπολι και τη Νάπολι, την Παλέρμο και την Κάρπι, την Σασουόλο και την Αταλάντα.
Αναβλήθηκε ο αγώνας της Σαμπντόρια με την Μπολόνια, καθώς υπήρξε κίνδυνος για ισχυρή νεροποντή. Εφόσον το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες, θα διεξαχθεί σήμερα.
Ο Αλεσάντρο Μάτρι παραμένει ένας από τους πιο συνεπείς Ιταλούς σκόρερ και το αποδεικνύει και με τη φανέλα της Λάτσιο. Ο πρώην παίκτης της Μίλαν μπήκε ως αλλαγή στο 56ο λεπτό και σχεδόν αμέσως (64΄, 73΄) πέτυχε αμφότερα τα γκολ των «Λατσιάλι» στο 2-0 επί της Ουντινέζε στο «Ολύμπικο». Βασικοί με τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ορέστης Καρνέζης και ο Παναγιώτης Κονέ (αντικαταστάθηκε στο 78΄ από τον Αγκίρε).

Έφτυσε αίμα η Μονακό
Αν και έφτυσε… αίμα, η Μονακό κατάφερε να φτάσει στη δεύτερή της νίκη στη φετινή Ligue 1, επικρατώντας 1-0 στην έδρα της Γκαζελέκ Αζαξιό. Για να γίνει αυτό, η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ χρειάστηκε ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φαμπίνιο στο 17ο λεπτό.
Από την άλλη, για τους νεοφώτιστους αυτή ήταν η τέταρτη ήττα σε πέντε αγωνιστικές, ενώ μετρούν μόλις μία ισοπαλία (0-0) με την Τρουά.