Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Απόλλωνα!

Aν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους διαφορά, ο Απόλλωνας έκανε την μεγάλη ανατροπή και έφυγε νικητής από το ντέρμπι που έγινε στην Λεμεσό κόντρα στον ΑΠΟΕΛ με τελικό σκορ 70-66

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές στην συνέχεια και στο τέλος να πανηγυρίζουν την μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τράβις Φράνκλιν με 22 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) ενώ από τους νικητές εξαιρετικός ήταν επίσης

ο Καντάριαν Ρέινς με 17 πόντους (12 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Από τον ΑΠΟΕΛ ξεχώρισε ο Μέρφι Μπερνατόφσκι με 26 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με ένα λέι απ του Φράνκλιν ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με 2-0, για να έρθει ο ΑΠΟΕΛ και με ένα σερί δέκα πόντων να φέρει το σκορ στο 10-2 υπέρ του μέχρι το 5'. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ωστόσο να μειώσουν την διαφορά στο σκορ μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, με τον ΑΠΟΕΛ να παραμένει μπροστά στο σκορ με 13-10.

Στα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τον ΑΠΟΕΛ να ανεβάζει σταδιακά τον ρυθμό του, φέρνοντας το σκορ στο 14' στο 23-16, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 32-22. Η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ αυξήθηκε στους δώδεκα πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους "γαλαζοκίτρινους" να προηγούνται με 44-27.

Με περισσότερες επιθετικές βλέψεις μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας, στην προσπάθεια του να μειώσει την διαφορά στο σκορ. Αυτό το κατάφερε με την πάροδο του χρόνου, ενώ κατά την διάρκεια της αναμέτρησης οι "γαλαζοκίτρινοι" προσπαθούσαν να κρατήσουν την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες σε υψηλά επίπεδα. Το σκορ ήταν στο 48-38 για τον ΑΠΟΕΛ στο 23', με τον Απόλλωνα να σημειώνει δέκα πόντους και να δέχεται τέσσερις στο επόμενο πεντάλεπτο, φέρνοντας το σκορ στο 52-48 (στο 28'), ενώ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους τρεις πόντους και μείωσαν την διαφορά στον ένα (52-51).

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε καλό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο και με δύο πόντους του Μπερνατόφσκι έφερε το σκορ στο 54-51, με τον Απόλλωνα να απαντάει με τρίποντο του Κορωνίδη και να ισοφαρίζει στο 32' σε 54-54. Στην συνέχεια οι "γαλάζιοι" της Λεμεσού σημείωσαν άλλους έξι πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 60-54 υπέρ τους μέχρι το 34:30. Η ομάδα της Λευκωσίας αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (62-61) τρία λεπτά πριν το φινάλε, για να απαντήσει στο επόμενο δίλεπτο ο Απόλλωνας με ακόμα πέντε σερί πόντους (67-61). Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Απόλλωνα να παίρνει την μεγάλη νίκη με 70-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-13, 27-44, 51-52, 70-66