Κυπελλούχος η ΑΕΚ

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ Λάρνακας είναι η Κυπελλούχος Γυναικών Α Κατηγορίας 2017-18. Στον Μεγάλο Τελικό που έγινε το βράδυ του Σαββάτου 21 Απριλίουη 2018 κέρδισε την πρωταθλήτρια Ανόρθωση μέσα σε δυο ώρες με 3-1 σετ. Οι «κιτρινοπράσινες» κέρδισαν γιατί ήταν αποφασισμένες – «γυάλιζε το μάτι τους» και ήθελαν πολύ το τρόπαιο.

Η Ανόρθωση που έκανε μια φανταστική χρονιά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το τρεμπλ, αλλά κέρδισε Σούπερ – Καπ και πρωτάθλημα. Η «Μεγάλη

Κυρία» τα έδωσε όλα στο δεύτερο σετ όταν ανέτρεψε τα δεδομένα και ισοφάρισε τον Τελιικό.

Παθιασμένα μπήκαν οι δυο ομάδες στο παρκέ και στα αρχικά στάδια ξεχώρισαν οι άμυνες και τα κακά σέρβις εκατέρωθεν. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ κατάφερε να έχει καλύτερες επιλογές και αφού βρήκε και μπλοκ προσπέρασε με 05-09. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ- άουτ η «Μεγάλη Κυρία» πατούσε καλύτερα και με άσο της Γεωργίας Σταυρινίδου και λάθος της Σοφί Καρπεντιέρ προηγήθηκε 11-10.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με την Τεχνοοικία ΑΕΚ όμως να βρίσκει λύσεις κυρίως με την Καναδή Σοφί Καρπεντιέρ και να κτίζει μικρή διαφορά 13-15. Η Ανόρθωση κυρίως χτυπούσε με την Κροάτισσα Μάγια Μπούραζερ, η οποία όμως δεν ήταν εύστοχη. Οι Σκαλιώτισσες σε κρίσιμο σημείο ξέφυγαν 15-18.

Οι «κιτρινοπράσινες αύξησαν στη συνέχεια σε 18-23 με την Ανόρθωσγη να κάνει την προσπάθειά της ώστε να μπει στο σετ (20-23). Η Τεχνοοικία ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις και πήρε το πρώτο σετ με 20-25 σε 30 λεπτά αγώνα.

Διακύμανση: 05-08, 15-16, 18-21, 20-25.

Το ξεκίνημα και η επιβολή της Ανόρθωσης

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα της Ανόρθωσης στο δεύτερο σετ. Οι πρωταθλήτριες ήταν αψεγάδιαστες και προηγήθηκαν 06-01. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ όμως έδειξε αντίδραση και με τις Ματέα Μάγκντιτς – Εκατερίνα Ριπνάγια έφερε το δεύτερο σετ του Τελικού στην απόλυτη ισορροπία 08-08.

Το σετ απέκτησε τρομερό ενδιαφέρον αφού η Ανόρθωση έπαιρνε μια μικρή διαφορά δυο πόντων (11-09,12-10) με την Τεχνοοικία ΑΕΚ ωστόσο να γυρίζει τα δεδομένα και με άσο της Καρπεντιέρ να χτίζει ένα σερί 00-06 12-16 στο δεύτερο τεχνικό – ταίμ – άουτ.

Οι «κιτρινοπράσινες» ξέφυγαν με την Ριπνάγια και άλλο 12-17. Εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση της Ανόρθωσης που μείωσε στον πόντο 18-19. Η ομάδα του Ι. Κουμή κατάφερνε να έχει την πρωτοπορία με πόντους από Μάγκντις και Ριπνάγια, αλλά η Ανόρθωση με σερί 04-01 και την Μπούραζερ προηγήθηκε 22-21.

Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε 24-22, αλλά οι «κιτρινοπράσινες» τα έδωσαν όλα και οδήγησαν το σετ στους έξτρα πόντους όπου η Μάγια Μπούραζερ «καθάρισε» για την Ανόρθωση 27-25 σε 33 λεπτά. Ο Τελικός ήταν πλέον στο 1-1.

Διακύμανση: 08-07, 12-16, 20-21, 27-25

H Tεχνοοικία ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και παρά την ισοδυναμία δυνάμεων διατηρούσε το προβάδισμα για να ξεφύγει με 05-10, αφού η Ανόρθωση είχε λανθασμένες επιλογές.

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ ήταν ανώτερη, ενώ η Ανόρθωση είχε προβλήματα στην ποδοχή και στην άμυνα με συνέπεια οι «κιτρινοπράσινες» να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά (09-14, 10-15,11-16,12-17). Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν με την ομάδα της Λάρνακας να αυξάνει τη διαφορά στο +7 13-20.

Το σετ όμως πρόσφερε συγκινήσεις, αφού η Ανόρθωση βελτίωσε το παιχνίδι της και μείωσε σε 18-21 με σερί 05-01, αλλά η ομάδα του Ι. Κουμή βρήκε τον τρόπο συνεπικουρούμενη και από τα λάθη των «κυανολεύκων» να ξεφύγουν με 19-24. Ωστόσο, εκ νέου η Ανόρθωση πίεσεγια την ανατροπή 22-24 την οποία δεν πέτυχε με την Τεχνοοικία ΑΕΚ να κερδίζει σε 29 λεπτά 22-25 και να προηγείται με 1-2 σετ.

Διακύμανση: 05-08, 11-16, 16-21,22-25

Αποφασισμένες Σκαλιώτισσσες

Aποφασιστικά μπήκε η Τεχνοοικία ΑΕΚ στο τέταρτο σετ και αφού εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό της μπλοκ, αλλά και την αστάθεια της Ανόρθωσης προηγήθηκε με 03-09. Η ομάδα της Λάρνακας έδειχνε σε πολύ καλή κατάσταση και με την Καρπεντιέρ, αλλά και την άστοχη Μπούραζερ αύξησε σε 08-14.

Η Ανόρθωση όμως δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 12 -15 σε ένα κρίσιμο σταυροδρόμι για την έκβαση του Τελικού. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ δεν κοίταξε πίσω και αφού είχε σε εξαιρετική κατάσταση την Καρπεντιέρ προηγήθηκε 15-23 για να τελειώσει το τρίτο σετ σε 29 λεπτά με 17-25 και να κατακτήσει το Κύπελλο.

Διακύμανση: 03-08, 12-16, 14-21 17-25

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Βασιλείου, Καετάνο, Χριστοπούλου, Μπούραζερ, Πατσέκο, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Στ. Ιωάννου

TEXNOOIKIA AEK (I. KOΥΜΗΣ): Ριαλά, Ιωάννου, Καρπεντιέρ, Στυλιανού,Μάγκντιτς, Ριπνάγια – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

Πολυτιμότερη παίκτρια αναδείχθηκε η Κροάτισσα Ματέα Μάγκντιτς της Τεχνοοικία ΑΕΚ Λάρνακας.

Tον αγώνα διαιτήτευσαν οι Χρίστος Μαϊφόσιης και Ανδρέας Δανιήλ. Παρατηρητής ήταν ο πρώην διεθνή διαιτητής Νίκος Ευγενίου.

Τις απονομές έκανε ο πρόεδρος της ΚΟΠΕ Δρ. Μιχάλης Κρασιάς, μαζί με τον Α αντιπρόεδρο Κώστα Κωνσταντίνου.