Κράτησε το +2 ο Ολυμπιακός Πειραιώς

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον Παναιτωλικό με 2-0Χωρίς βαθμολογικές απώλειες ξεπέρασε ο Ολυμπιακός το εμπόδιο του Παναιτωλικού στο "Γ.Καραϊσκάκης". Οι πρωταθλητές επικράτησαν 2-0 με σκόρερ τους Ντοσεβί (69΄), Μανιάτη (90'+3) και παραμένουν στο +2 από τον ΠΑΟΚ μετά την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή

της μπάλας και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να προηγηθεί.Παρότι οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να στέκονται καλύτερα στο β΄ ημίχρονο, οι πρωταθλητές υπερτερούσαν σε ποιότητα. Έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 64΄ με τον Μήτρογλου να σουτάρει άουτ και άνοιξαν το σκορ στο 69΄. Μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή, ο Ντοσεβί μπήκε στη φάση και από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ντοσεβί ήταν εξαιρετικά δραστήριος και μόνιμη πηγή κινδύνων μέχρι να αντικατασταθεί, ενώ στην... απέναντι πλευρά ο Ρομπέρτο παρέμεινε θεατής. Στις καθυστερήσεις ο Μανιάτης πέτυχε με σουτ το 2-0 κι έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.Με νίκη συνέχισε ο ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις του στη Σούπερ Λίγκα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 1-0 του Πλατανιά Χανίων στην Τούμπα. Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στους Θεσσαλονικείς πέτυχε ο Αθανασιάδης στο 24΄.Ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή τα «ηνία» του αγώνα και, έχοντας την κατοχή της μπάλας, προσπάθησε να πιέσει τους Κρήτες, οι οποίοι έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία τους. Στο 15΄ ο Τζανδάρης έκανε την πάσα από αριστερά και η μπάλα έφτασε στον Αθανασιάδη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Ολιμπά. Τελικά η πίεση του ΠΑΟΚ καρποφόρησε στο 24΄, όταν ο Σκόνδρας έκανε τη σέντρα και ο Αθανασιάδης με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Ολιμπά και στη συνέχεια στα δίχτυα, «γράφοντας» το 1-0. Ο Πλατανιάς προσπάθησε να απειλήσει στο 34΄, αλλά ο Ιτάνζ απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Γιακουμάκη.Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:Ατρόμητος-Νίκη Βόλου 3-0 α.α.Βέροια-ΟΦΗ 4-1(18' πεν., 59' Μπεν, 38' Παυλίδης, 39' Καλτσάς - 37' Μακρής)Κέρκυρα-Ξάνθη 0-0Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-1(33΄ Μπουμάλ - 78΄ Μπεργκ)Λεβαδειακός-Αστέρας Τρ. 3-1(18΄, 46΄ Μάντζιος, 80΄ Μιλοσάβλιεβ - 12΄ Μπαράλες)ΠΑΟΚ-Πλατανιάς 1-0(24΄ Αθανασιάδης)ΠΑΣ Γιάννινα-Πανθρακικός 2-2(10΄, 57΄ Μανιάς - 49΄ Χασομένης, 84΄ Κάσες)Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 2-0(69΄ Ντοσεβί, 90+3΄ Μανιάτης)Εργοτέλης-Καλλονή ΣήμεραΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 19 αγώνες)1. Ολυμπιακός 452. ΠΑΟΚ 433. Παναθηναϊκός 374. Αστέρας Τρ. 325. Παναιτωλικός 316. Βέροια 307. Ατρόμητος 298. Ξάνθη 279. ΠΑΣ Γιάννινα 2710. Καλλονή 23 -18αγ.11. Κέρκυρα 2212. Πλατανιάς 2213. Λεβαδειακός 2114. Πανθρακικός 1815. Πανιώνιος 16 -18αγ.16. ΟΦΗ 1417. Εργοτέλης 11 -17αγ.18. Νίκη Βόλου 7* Στον ΟΦΗ έχει επιβληθεί ποινή αφαίρεσης 6 βαθμών