ΥΠΟΘΗΚΗ ΕΞΑΔΑΣ

Η Ανόρθωση με τέρματα των Μακρή και Αβράαμ έκανε την ανατροπή νικώντας την ΑΕΛ με 2-1, η οποία προηγήθηκε με τον Μπεμπέ και φτάνοντας στους 28 βαθμούςΑΝΟΡΘΩΣΗ 2Μακρής 36', Αβραάμ 89'ΑΕΛ 118' ΜπεμπέΗ Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την ΑΕΛ με 2-1 με τέρματα των Μακρή (36') και Αβραάμ (89'), ενώ η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα με τον Μπεμπέ. Νίκη πολύ σημαντική για την «Κυρία», καθώς έφτασε στους 28 βαθμούς και την 5η

θέση, αφήνοντας πλέον την ΑΕΛ στο -6. Δίκαιη επικράτηση για την Ανόρθωση, καθώς ειδικά στο β' ημίχρονο ήταν η ομάδα που ζήτησε περισσότερο τη νίκη. Η ήττα αφήνει πίσω την ΑΕΛ βλέποντας τις υπόλοιπες ομάδες να αυξάνουν τη διαφορά.Τα πρώτα 45 λεπτά είχαν αρκετό ρυθμό, με την ΑΕΛ στο μεγαλύτερο διάστημα του α' ημιχρόνου να είναι η ομάδα που είχε την υπεροχή, λόγω σωστής τακτικής από πλευράς Χριστάκη Χριστοφόρου. Πίεζαν από ψηλά τους αμυντικούς της Ανόρθωσης τη στιγμή που το δίδυμο Σακέτι και Ντιαλό είχαν «κλειδώσει» τους Μαραγκό και Γκαρσία. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ να εκμεταλλεύονται τα συνεχή λάθη στη μεσο-αμυντική γραμμή της «Κυρίας», η οποία δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, με αποτέλεσμα να μην έχει καλή ανάπτυξη.Επιθετικά η ΑΕΛ «εκμεταλλεύτηκε» την αριστερή της πλευρά, με τους Εντμάρ και Καλό να δημιουργούν αρκετά προβλήματα στον Δημητρίου. Η πίεση της ΑΕΛ ανάγκασε αρκετές φορές να κάνουν λάθη το δίδυμο Λαΐφης και Μάκο, χωρίς ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Χριστάκη Χριστόφορου να μπορούν να γίνουν απειλητικοί. Στο διάστημα που η ΑΕΛ είχε την πρωτοβουλία σημείωσε ένα υπέροχο τέρμα με τον Μπεμπέ, συνέπεια της καλής απόδοσης που είχε.Μετά το 30' η Ανόρθωση βελτίωσε ειδικά την εικόνα της στη μεσαία γραμμή. Οι Γκαρσία και Μαραγκός ανέβασαν απόδοση, με αποτέλεσμα να «πάρει» ανάσες όλη η Ανόρθωση. Επικίνδυνη από τα άκρα δεν ήταν, με τις γνωστές επελάσεις ειδικά του Κάλβο, αλλά η ισοφάριση ήρθε από τον Ισπανό. Έβγαλε τη σέντρα με τον Μακρή να σημειώνει επίσης ένα ωραίο τέρμα.Με την έναρξη του β' ημιχρόνου ο Αντρέ Πάους πέρασε στον αγώνα τον Σεράν Πόλο στη θέση του Μάκου. Σύμφωνα με την ενημέρωση που υπήρχε, ο Ελλαδίτης ποδοσφαιριστής αντιμετώπισε πρόβλημα στο πόδι.Ο ρυθμός της επανάληψης δεν ήταν ο ίδιος όπως στο α' ημίχρονο. Η Ανόρθωση, όμως, έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, έχοντας καλή κυκλοφορία αλλά και να είναι περισσότερο απειλητική. Ήταν η ομάδα που έδειχνε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη. Από την άλλη η ΑΕΛ ήταν σαφώς κατώτερη σε σχέση με το α' ημίχρονο. Καθόλου δημιουργική και απειλητική.Άτυχος Σεράν ΠόλοΟ Σεράν Πόλο επέστρεψε μετά από 2,5 μήνες απουσίας, ωστόσο και πάλι στάθηκε άτυχος. Συγκεκριμένα, στο 65' σε μια διεκδίκηση της μπάλας δέχθηκε χτύπημα στο κεφάλι (όχι αντικανονικό). Έδειχνε ζαλισμένος και έτσι έδωσε τη θέση του στον Αρμπουτζάνια. Οι ατυχίες συνεχίστηκαν για τον Αντρέ Πάους, καθώς ο Κάλβο λίγα λεπτά αργότερα, φανερά επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, έδωσε τη θέση του στον Οικονόμου.Κίτρινες: Λαΐφης (3η), Δημητρίου (2), Μαϊσουράτζε (6η), Αβραάμ (2η), Νούχου (4η)/ Ταγκμπατζούμι (5η), Σαρντινέρο (1η)Κόκκινες:Διαιτητής: Β. ΔημητρίουΑΝΟΡΘΩΣΗ: Καμίνσκι, Νούχου, Δημητρίου, Μάκος (46 Σεράν Πόλο, 67' Αρμπουτζάνια), Λαΐφης, Μαϊσουράντζε, Μαραγκός, Γκαρσία, Αβραάμ, Κάλβο (71' Οικονόμου) , Μακρής.ΑΕΛ: Ρομέρο, Σαμπού, Μεντί, Ελευθερίου (90'+ Ιονίτα), Εντμάρ, Ντιαλό, Σακέτι, Μπεμπέ (77' Οχενέ), Σαρντινέρο, Καλό (83' Σταύρου), Ταγκμπατζούμι.Το φιλμ του αγώνα4' Ο Κάλβο έκλεψε την μπάλα από τον Μεντί, έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όμως το σουτ του Αβραάμ στην κίνηση κατέληξε έξω.7' Κόρνερ για την ΑΕΛ, το οποίο εκτελέστηκε από τον Μπεμπέ. Στην καρδιά της άμυνας της Ανόρθωσης ο Σαμπού έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει έξω.18' Η ΑΕΛ κέρδισε φάουλ για αντικανονικό μαρκάρισμα του Λαΐφη στον Ταγκμπατζουμί. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεμπέ, ο οποίος με εξαιρετικό τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα γράφοντας το 0-1 και σημειώνοντας το τέταρτό του τέρμα στο πρωτάθλημα.25' Εκτέλεση φάουλ από τον Κάλβο, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Ρομέρο να διώχνει με τα δάκτυλα σε κόρνερ.36' Σέντρα του Κάλβο από τα δεξιά, με τον Μακρή να είναι στο ύψος του πέναλτι και αφύλακτος να πιάνει την κεφαλιά, να βρίσκει την μπάλα αρχικά στο δοκάρι, να «σκάει» μέσα από τη γραμμή και να γράφει το 1-1. σημειώνοντας το όγδοο τέρμα του.48' Ο Κάλβο εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά με την μπάλα να περνά από τρεις αμυντικούς της ΑΕΛ, να καταλήγει στον Σεράν Πόλο, ο οποίος δοκίμασε αμέσως το σουτ στέλνοντας την μπάλα πολύ ψηλά.58' Σουτ του Ελευθερίου εντός περιοχής, η μπάλα βρίσκει τον Λαΐφη και καταλήγει κόρνερ.73' Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Λαΐφη, το σουτ του οποίου κατέληξε έξω.83' Πρώτη απειλή της ΑΕΛ στην επανάληψη, με τον Ταγκμπατζουμί να κάνει το πλασέ, ωστόσο η μπάλα δεν πήρε πορεία προς την εστία και τον Λαΐφη να την απομακρύνει.89' Από λάθος του Εντμάρ ο Γκαρσία βγήκε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Αβραάμ, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα γράφοντας το 2-1 για την Ανόρθωση.Πάους: «Έτσι είναι το ποδόσφαιρο»Ο Αντρέ Πάους συμφώνησε με τον Χριστοφόρου ότι δεν άξιζε να κερδίσει η ομάδα τουΣτη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής της Ανόρθωσης, Αντρέ Πάους, δήλωσε χαρούμενος για τη νίκη της ομάδας του, τονίζοντας, όμως, ότι δεν άξιζε στην ομάδα του η νίκη.«Είμαι πολύ χαρούμενος για το αποτέλεσμα, διαβάσαμε καλά τον αντίπαλο, ξέραμε τι θα αντιμετωπίσουμε. Κάναμε αυτά ακριβώς που δουλέψαμε. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ μάς πίεσε πολύ κι αυτό που μας έβαλε στο παιχνίδι ήταν το πολύ όμορφο γκολ του Μακρή. Στο ημίχρονο διορθώσαμε κάποια πράγματα, νομίζω στο β' ήμασταν καλύτεροι, γιατί στο α' δεν μπορούσαμε να βρούμε και πολύ τις λύσεις. Τα πήγαμε περίφημα, θα συμφωνήσω με τον συνάδελφό μου ότι δεν μας άξιζε να κερδίσουμε. Αυτό είναι όμως το ποδόσφαιρο, οι νικητές είμαστε εμείς. Θέλω να δώσω τα συγχαρητήριά μου στην ιατρική ομάδα που κατάφερε να φέρει τον Κάλβο σήμερα στην ενδεκάδα μαζί μας. Πριν από το παιχνίδι είχα πει στους παίκτες μου να μην παίζουν μόνο τον Μαϊσουράτζε, αλλά να περάσουμε τη μεσαία γραμμή. Για τους τραυματισμούς δεν μπορώ να πω με ακρίβεια τι έχει ο καθένας, αύριο το πρωί θα ξέρουμε περισσότερα».Χριστοφόρου: «Θα τα δώσουμε όλα»Από την πλευρά του ο προπονητής της ΑΕΛ ανέφερε τα εξής: «Έχω δει αρκετές φορές την Ανόρθωση. Πιστεύω ότι την πιέσαμε περισσότερο από όλες τις ομάδες. Προσπαθήσαμε να διεκδικήσουμε τη νίκη, κάναμε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν σκοράραμε τα τέρματα που έπρεπε. Η Ανόρθωση, σαν μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα που είναι, κατάφερε να πάρει ένα τρίποντο, κάτι που μας αδικεί κατάφωρα. Θα τα δώσουμε όλα για τον στόχο της εξάδας. Δεν είναι το τέλος, αλλά σίγουρα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Η συγκέντρωσή μας είναι για την Τετάρτη, για τον επόμενο στόχο που έχουμε, που είναι να προχωρήσουμε στο κύπελλο μέχρι το τέλος».«Σημαντική νίκη»ΑΒΡΑΑΜΟ ποδοσφαιριστής που χάρισε τη νίκη στην Ανόρθωση, ο Ανδρέας Αβραάμ, στις δηλώσεις του τόνισε ότι ήταν πολύ σημαντική νίκη, έξι βαθμών.«Είχαμ να αντιμετωπίσουμε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Μπορεί να μην ήμασταν τόσο καλοί, όμως στο τέλος δικαιούμασταν τη νίκη. Είναι πολύ σημαντικό το ότι κερδίσαμε. Παίζαμε κόντρα σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με μας και ξέραμε ότι ήταν ένα παιχνίδι έξι βαθμών, γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό το ότι νικήσαμε. Το άξιζαν οι φίλαθλοί μας και όλοι στην ομάδα. Γίνεται μια πολύ καλή δουλειά και αυτή η ομάδα αξίζει να πάει ψηλά», ανέφερε αρχικά. «Είναι σημαντικό να πετυχαίνω γκολ, όμως σημασία έχουν οι τρεις βαθμοί», το σχόλιό του για το γκολ που πέτυχε.Νίκη μετά το 2011Η χθεσινή επικράτηση της Ανόρθωσης σταμάτησε ένα αρνητικό σερί για την «Κυρία». Συγκεκριμένα, είχε να νικήσει την ΑΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από τις 23 Ιανουαρίου 2011, όταν είχε επικρατήσει με 4-0. Από τότε μετρούσε τρεις ήττες και δυο ισοπαλίες.Επίσης η Ανόρθωση συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα κατά τη 17η αγωνιστική. Συγκεκριμένα και τουλάχιστον από την αγωνιστική περίοδο 2006-2007 δεν έχει δεχθεί την ήττα, ενώ επίσης χαρακτηριστικό είναι ότι από τότε μέχρι σήμερα έχει νικήσει τρεις φορές την ΑΕΛ κατά την 17η αγωνιστική.