Κάτι αλλάζει στην Εθνική

ΜΠΑΣΚΕΤ
Κέρδισε 53-37 τη Ρουμανία παίζοντας εξαιρετική άμυνα

Η Εθνική Ανδρών ήταν η νικήτρια στο δεύτερο φιλικό που έδωσε κόντρα στη Ρουμανία με τελικό σκορ 53-37. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε πολύ θετική εικόνα μέσα στο παρκέ από το πρώτο λεπτό, αφού μπήκε δυνατά στο γήπεδο θέλοντας να πάρει τη νίκη.

Οι διεθνείς καλαθοσφαιριστές της Κύπρου ήταν πιο "διαβασμένοι" στο δεύτερο φιλικό και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, καταφέρνοντας να "κλειδώσουν" τη Ρουμανία και πραγματοποιώντας

μια πολύ καλή εμφάνιση, στο τέλος πήραν τη νίκη με 53-37.

Όλοι οι καλαθοσφαιριστές που ακολούθησαν την αποστολή της Εθνικής μας ομάδας πήραν χρόνο συμμετοχής και στο δεύτερο φιλικό, εκτός από τους Τρισόκκα και Ραζή, οι οποίοι είναι τραυματίες.

Τα επόμενα τρία φιλικά παιχνίδια θα δοθούν στην Κύπρο και θα είναι κόντρα στις Αλβανία, Κατάρ και Εσθονία στις 19, 20 και 21 Αυγούστου αντίστοιχα, ενώ ο πρώτος επίσημος αγώνας για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2017 θα πραγματοποιηθεί την 31η Αυγούστου κόντρα στο Βέλγιο εκτός έδρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-8, 12-30, 25-43, 37-53

Εθνική Κύπρου (Παναγιώτης Γιανναράς): Λοϊζίδης, Κινγκ 6, Σάιμον 2, Σιζόπουλος 19, Κορωνίδης, Κασκίρης 1, Παντελή 4, Στυλιανού 14, Κοιλαράς, Παντούρης 5, Θεοχαρίδης 2, Κουμής.

Έπεσε κατηγορία η U18
Την ήττα από την Ιρλανδία γνώρισε η Εθνική Ανδρών Κ18 με 72-56, στον τελευταίο αγώνα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Β' Κατηγορίας, που πραγματοποιήθηκε στα Σκόπια. Μετά την εξέλιξη αυτή, η Κύπρος κατέλαβε την 24η θέση και υποβιβάστηκε στη Γ' Κατηγορία για τη νέα χρονιά.

Το παιχνίδι στα πρώτα στάδιά του ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 10-10 μετά από έξι λεπτά αγώνα. Έπειτα η Κύπρος ήταν ανώτερη και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 18-12. Στη συνέχεια οι Ιρλανδοί ανέβασαν στροφές και έκαναν την ανατροπή, με το σκορ να φθάνει στο 32-25 μέχρι το τέλος του Α' ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν και πάλι ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Η Κύπρος πάλεψε στο γήπεδο, καταφέρνοντας να πλησιάσει σε αρκετές φορές στην ισοφάριση, χωρίς επιτυχία. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Ιρλανδία να προηγείται με 53-45, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα η χώρα μας ηττήθηκε με 72-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 25-32, 45-53, 56-72

Εθνική Κύπρου (Μάριος Αργυρού): Χριστοφίδης, Σωφρονίου 5, Μύθιλλος 7 (1), Δουκανάρης 2, Στρατής 3, Χατζηκώστας 10 (3), Χαριδήμου 3 (1), Εύζωνας 12, Ανδρέου 4, Καραπατάκης, Σταυρινίδης 10.
Εθνική Ιρλανδίας (Τζο Μπόιλαν): Ρινγκ, Ντράμοντ 6, Γκουεμπάιλι 5 (1), Ρόκφολ 4, Σούλιβαν 3 (1), Άστον 1, Τρέισι 27 (2), Κουράν 7 (1), Κόμινς, Οράιλι 5 (1), Χίφι, Χίνι 14 (1).