«Καθάρισε» την πρόκριση η Ρεάλ

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚΚέρδισε στο «Γκέλζενκιρχεν» τη Σάλκε με 2-0 και μόνο εάν αυτοκτονήσει θα χάσει το τρένο για τους «8»Αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στους "16" της Ευρώπης έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς νίκησε με 2-0 στη Σάλκε στο Γκέλζενκιρχεν.Σκοράροντας μετά από έναν μήνα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε ένα εντυπωσιακό ρεκόρ, καθώς έγινε ο πρώτος στην ιστορία του Champions League που πετυχαίνει γκολ σε 12 συνεχόμενα εκτός έδρας

ματς.Έφτασε τα 6 γκολ φέτος και τα 73 συνολικά (75 ο Μέσι), ενώ έκανε και την ασίστ για το εκπληκτικό γκολ του Μαρσέλο.Στα πρώτα λεπτά πρωταγωνιστές ήταν οι Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ και Κριστιάνο Ρονάλντο, και αυτό διότι ο Γκανέζος έκανε δύο-τρία σκληρά μαρκαρίσματα στον Πορτογάλο, αλλά ο διαιτητής του χαρίστηκε.Στο 25' ο Ίκερ Κασίγιας απέκρουσε το σουτ του Κλάας-Γιαν Χούντελααρ και ένα λεπτό αργότερα στην απέναντι εστία ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ για τη "βασίλισσα".Ο CR7 μετά από ακριβώς έναν μήνα σκόραρε ξανά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του 19άχρονου Βέλενροϊτερ (ντεμπούτο στο CL), με κεφαλιά έπειτα από τη σέντρα του Καρβαχάλ από δεξιά... με το αριστερό.Ο Βέλενροϊτερ στο 31' κατάφερε με διπλή προσπάθεια να σταματήσει τον Μπενζεμά στο τετ-α-τετ και στο 35' να αποκρούσει εντυπωσιακά απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο.Στο φάουλ αυτό μάλιστα ο Μπόατενγκ κλότσησε για μίαν ακόμη φορά τον Ρονάλντο και ήρθε η ώρα να πάρει κίτρινη κάρτα, κάτι που σημαίνει πως χάνει τη ρεβάνς. Το ίδιο ίσως να ισχύει και για τον Χούντελααρ, καθώς αποχώρησε τραυματίας στο 33' (μπήκε ο 19άχρονος, Φέλιξ Πλάτε, που έκανε ντεμπούτο).Ο Μάρτιν Έντεγκααρντ δεν είχε ταξιδέψει στη Γερμανία, έτσι δεν θα γίνει ο νεότερος παίκτης την διοργάνωσης. Παραμένει ο Σελεστίν Μπαμπαγιάρο, που είχε παίξει για την Άντερλεχτ κόντρα στη Στεάουα 16 ετών και 87 ημερών (είχε αποβληθεί στο 37').Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε και έπρεπε να φτάσουμε στο 72' για να δούμε μια καλή φάση. Ο Ίσκο έκανε το "ένα-δύο" με τον Μπέιλ, ο Ουαλός τον τροφοδότησε με "τακουνάκι", ο Ισπανός πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.Δύο λεπτά αργότερα η Ρεάλ ήταν τυχερή που δεν δέχτηκε την ισοφάριση, καθώς ο Πλάτε λίγο έλειψε να σκοράρει στο ντεμπούτο του με σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κασίγιας.Στο 79' ο Κριστιάνο Ρονάλντο από αριστερά απέφυγε εντυπωσιακά δύο αντιπάλους και πάσαρε στον Μαρσέλο και ο Βραζιλιάνος με ένα καταπληκτικό δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στο απέναντι "γάμα" του Βέλενροϊτερ, ο οποίος δεν γινόταν να αντιδράσει.Προβάδισμα για ΠόρτοΜε το πέναλτι του Ντανίλο η Πόρτο κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 1-1 στη Βασιλεία, έτσι έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στους "16" του Champions League.Οι Ελβετοί άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό, με ένα εκπληκτικό γκολ από τον Ντέρλις Γκονσάλες. Φοβερή βαθιά μπαλιά του Φάμπιαν Φράι από τον άξονα, ο Παραγουαγός έκανε άψογο κοντρόλ, μπήκε στην περιοχή με τον Αλέξ Σάντρο να μην μπορεί να τον σταματήσει και με το εξωτερικό πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνο στο τετ-α-τετ για το 1-0.Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου έγινε κάτι πρωτοφανές, καθώς η Πόρτο ισοφάρισε με τον Καζεμίρο, οι παίκτες πανηγύριζαν, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Κλάτενμπεργκ ακύρωσε το γκολ, καθώς ο βοηθός του τον ενημέρωσε πως δύο παίκτες ήταν οφ-σάιντ στη μικρή περιοχή, εμποδίζοντας τον τερματοφύλακα των Ελβετών, Τόμας Βάλτσικ.