Κατέκτησε το τουρνουά της Μασσαλίας ο Ρούμπλεφ!

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ κέρδισε τον Top 10 τελικό της Μασσαλίας και κατέκτησε τον πρώτο του φετινό τίτλο.

Ο 24χρονος Ρώσος, Νο.7 στον κόσμο, έκοψε με 7-5, 7-6(4) την φόρα του Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ (Νο.9), που αγωνιζόταν στον δεύτερο σερί τελικό του, και σήκωσε τον ένατο τίτλο στην καριέρα του. Πήρε, έτσι, και την ρεβάνς για την ήττα του την περασμένη εβδομάδα στα ημιτελικά του Ρότερνταμ.

Σαφώς ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Ρούμπλεφ πήρε τις μπάλες

στο 5-4 του δεύτερου σετ για να καθαρίσει τη νίκη, όμως... αναστήθηκε ο Αλιασίμ, που μέχρι εκείνη την στιγμή φαινόταν να έχει μείνει από ενέργεια! Ο 21χρονος Καναδός τον έσπασε με μηδέν, έσβησε μπρέικ πόιντ στο επόμενο γκέιμ και τελικά έστειλε το σετ σε τάι μπρέικ.

Εκεί, ωστόσο, ο Ρούμπλεφ ξαναβρήκε τον εαυτό του, έκλεισε τον αγώνα μετά από 1 ώρα και 56 λεπτά και είναι πλέον... μια ανάσα μακριά από διψήφιο αριθμό τροπαίων. Είχε να κερδίσει τουρνουά περίπου έναν χρόνο!

Ο Φίλιξ, από την άλλη, μετά την... καλή παρένθεση και την κατάκτηση του πρώτου του τίτλου στην Ολλανδία, έφτασε τους εννέα χαμένους τελικούς.

Πηγή: Sdna.gr