Και τώρα Νόλε! - VIDEO

Ανέλπιστα εύκολα, λόγω της απόσυρσης του Γίρι Βέσελι στο ξεκίνημα του 2ου σετ, ο Μάρκος Παγδατής εξασφάλισε την πρόκριση στο 2ο γύρο του Indian Wells Masters καθώς ο Τσέχος γίγαντας ταλαιπωρείται από γρίπη με αποτέλεσμα ο Κύπριος να σφραγίσει το μεγάλο ραντεβού με τον Νόβακ Τζόκοβιτς στους "32"!

Νικηφόρα ήταν η επιστροφή του Μάρκου Παγδατή στο BNP Paribas Open, δύο χρόνια

μετά την τελευταία του συμμετοχή στην Καλιφόρνια.Ο 29χρονος Κύπριος, μετά την κατάκτηση του εναρκτήριου σετ και το κράτημα του σερβίς του στο 2ο σετ, είδε τον Γίρι Βέσελι να εγκαταλείπει τη μάχη, αδυνατώντας να συνεχίσει λόγω της σωματικής εξάντλησης που ένιωθε.Ο 21χρονος Τσέχος, παραπονέθηκε στο γιατρό του γηπέδου για πονόλαιμο και πόνους στους μύες, συμπτώματα που παραπέμπουν στον ιο της γρίπης, με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 6-3, 1-1.Έτσι, ο Μάρκος Παγδατής, έστω και μ'αυτόν τον τρόπο, εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των "64" του πρώτου Masters της σεζόν, εκεί όπου τον περίμενε ο υπερασπιστής του τίτλου και Νο1 του ταμπλό, Νόβακ Τζόκοβιτς!Ήταν η 6η συνεχόμενη ήττα του Γίρι Βέσελι στο ATP Tour.Το Νο45 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά την κατάκτηση του παρθενικού τίτλου του στο Όκλαντ αρχές της χρονιάς, έχει γνωρίσει έξι συνεχόμενες ήττες σε πρώτους γύρους των τουρνουά που ακολούθησαν σε Μελβούρνη, Σάο Πάολο, Ρίο, Μπουένος Άιρες, Davis Cup και τώρα στο Indian Wells.Από την άλλη, ο Μάρκος Παγδατής σημείωσε την 7η νίκη του στη σεζόν (7-3), προερχόμενος από την εγκατάλειψη στο tie break του καθοριστικού σετ για το 2ο γύρο του Ντουμπάι κόντρα στον Τσόριτς.Ο Κύπριος, Νο61 στον κόσμο, έπαιξε καλό τένις όσο κράτησε ο αγώνας με το Βέσελι αν και αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στο σερβίς του, σερβίροντας με μόλις 42% ευστοχία στο 1ο.Ο Βέσελι ξεκίνησε με break τον αγώνα, ο Παγδατής πήρε προβάδισμα με 4-2, ο Τσέχος απάντησε σε 4-3 και ο Κύπριος με το τρίτο του break στο 1ο σετ, έκανε το 5-3 και στη συνέχεια σέρβιρε επιτυχημένα για το 6-3 μετά από 35 λεπτά.Μόλις ο Μάρκος κράτησε το πρώτο του service game στο 2ο σετ και ισοφάρισε σε 1-1 games, ο Βέσελι ανακοίνωσε την απόσυρσή του απ'το ματς, δίνοντας ξεκούραστη πρόκριση στον Κύπριο.Η αναμέτρηση με τον Τζόκοβιτς θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο.Ο Παγδατής, είχε νικήσει το 2010 τον Ρότζερ Φέντερερ στο 2ο γύρο της διοργάνωσης, σώζοντας 3 match points του Ελβετού.Στα προηγούμενα εφτά παιχνίδια με τον Τζόκοβιτς, ο Μάρκος δεν έχει καταφέρει να κερδίσει ποτέ τον Σέρβο με τελευταία τους συνάντηση στο Miami Masters το 2012.