Η Πάρμα αφήνει τη Νάπολι εκτός Champions League

Η καταδικασμένη σε... διάλυση Πάρμα απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι αγωνιστικά δεν ανήκει στην κατηγορία όπου θα αγωνίζεται του χρόνου, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 με αντίπαλο τη Νάπολι στο "Ένιο Ταρντίνι" και ουσιαστικά στερώντας από τους "παρτενοπέι" το Champions League.

Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Ραφαέλε Παλαντίνο έδειξε τις διαθέσεις των "παρμέντσι" που άνοιξαν το σκορ. Ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι ισοφάρισε για τη Νάπολι

στο 28', ωστόσο ο Κριστομπάλ Χορκέρα με σουτ εκτός περιοχής έδωσε προβάδισμα ξανά στους γηπεδούχους 5 λεπτά αργότερα. Οι παίκτες του Ρομπέρτο Ντοναντόνι θα μπορούσαν να αυξήσουν τη διαφορά, μάλιστα, εάν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στο τελείωμα των ευκαιριών που δημιούργησαν στο 1ο ημίχρονο.

Ο Ράφα Μπενίτεθ είδε την πρόκριση στον τελικό του Europa League να δυσκολεύει μετά από το γκολ που δέχθηκε η Νάπολι από την Ντνίπρο στις καθυστερήσεις του αγώνα στο "Σαν Πάολο" την Πέμπτη και τώρα έβλεπε να συμβαίνει το ίδιο και με την έτερη διεθνή διοργάνωση. Ως εκ τούτου, δεν είχε την πολυτέλεια να κρατήσει τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν και τον Χοσέ Καγεχόν άλλο στον πάγκο ενόψει του επαναληπτικού και τους έριξε στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους. Η μεταμόρφωση των φιλοξενουμένων ήταν προφανής, το γκολ του Ντρις Μέρτενς στο 72' έφερε το παιχνίδι στα ίσια, αλλά το νικητήριο γκολ δεν ήρθε ποτέ.