Η Νάπολι διέλυσε την Λάτσιο (βιντεο)

Σε περίπατο μετέτρεψε η Νάπολι την αναμέτρηση του "Σαν Πάολο" με την Λάτσιο, καθώς επιβλήθηκε 5-0 και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Επιτέλους νίκη η Γιουβέντους, "τέσσερα στα τέσσερα" η Ίντερ, απώλεια η Ρόμα.

Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος της Νάπολι δεν θα περίμενε ότι η ομάδα του, η οποία μετρούσε μόλις δύο βαθμούς σε τρία ματς πρωταθλήματος, θα συνέτριβε με 5-0 την Λάτσιο στο ματς που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Serie A

(σ.σ. από τον Σεπτέμβριο του 2007 κόντρα στην Ουντινέζε είχε να νικήσει με αυτό το σκορ στο πρωτάθλημα η ομάδα του ιταλικού νότου).

Η επιστροφή του Λορέντζο Ινσίνιε στο αρχικό σχήμα λειτούργησε ευεργετικά για τους "παρτενοπέι", αφού έβαλε ένα γκολ (στο 47') και έδωσε την ασίστ για το 2-0 από τον Άλαν στο 35ο λεπτό.

Σημαντική συμβολή είχε και ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 14ο και το 59ο λεπτό (στην καριέρα του έχει βάλει 10 γκολ κατά της Λάτσιο), ενώ ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 79'.

Ο μοναδικός "πονοκέφαλος" για τον Μαουρίτζιο Σάρι ήταν οι ενοχλήσεις που αισθάνθηκε ο Μάρεκ Χάμσικ από χτύπημα του Μαουρίσιο και που είχαν ως αποτέλεσμα να αποχωρήσει στο 60ό λεπτό.

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Χισάι, Γκουλάμ, Χάμσικ (60' Νταβίντ Λόπεθ), Άλαν, Ζορζίνιο, Ιγκουαΐν (65' Γκαμπιαντίνι), Καγεχόν, Ινσίνιε (74' Ελ Καντουρί).

Λάτσιο (4-2-3-1): Μαρκέτι, Μπάστα, Μαουρίτσιο, Χουντ, Ράντου, Ονάζι, Πάρολο, Κεϊτά, Μάουρι (46' Άντερσον), Λούλιτς (46' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς), Μάτρι (74' Τζόρτζεβιτς).