Γιουρόπα Λιγκ: Κέρδισαν όλες με 2-1 (βίντεο)

Σεβίλη και Σαχτάρ κέρδισαν εκτός έδρας τις Μπιλμπάο και Μπράγκα με το ίδιο σκορ (2-1) και απέκτησαν σοβαρό προβάδισμα για πρόκριση στην ημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Η Βιγιαρεάλ επικράτησε της Σπάρτα Πράγας επίσης με 2-1 και θα πάει στην Τσεχία για να το υπερασπιστεί.

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Σεβίλλη 1-2

Το πρώτο ημίχρονο στο Ισπανικό ντέρμπι ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα για τις δύο ομάδες, αλλά αμφότερες ξεκίνησαν με... όρεξη στο δεύτερο. Αρχικά η Αθλέτικ Μπιλμπάο άνοιξε το σκορ με τον Αντούριθ στο 48' ύστερα από σέντρα του Μουνιαΐν, για το 9ατο

τέρμα του στην διοργάνωση. Η απάντηση από την Σεβίλλη ήταν άμεση με τον Μπανέγα να εκτελεί το κόρνερ στο 56' και τον Κολοντζιεϊτσάκ να ισοφαρίζει. Η κάτοχος του τροπαίου έφτασε στην ανατροπή λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Ιμπόρα να διαμορφώνει το τελικό 1-2 στο 83ο λεπτό.

Οι συνθέσεις

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ερερίν, Ντε Μάρκος, Μπόβεδα, Ετσέιτα, Μπαλενθιάγα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Γουίλιαμς, Εράσο, Μουνιαΐν, Αντούριθ

Σεβίλλη (4-2-3-1): Σορία, Κόκε, Ραμί, Κολοντζιεϊτσάκ, Τρεμουλινάς, Ενζονζί, Κριχόβιακ, Βιτόλο, Μπανέγα, Κρον Ντέλι, Γκαμεϊρό

Γκολ: 48' Αντούριθ - 56' Κολοντζιεϊτσάκ, 83' Ιμπόρα

Μπράγκα - Σαχτάρ 1-2

Μπράγκα και Σαχτάρ είχαν ως πρώτο στόχο να διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με μία στημένη μπάλα και άνοιξαν το σκορ στο 45' με βολέ του Ρακίτσκι ύστερα από κόρνερ του Τάισον. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπράγκα ήταν αναγκασμένη να βγει στην επίθεση και η Σχτάρ βρήκε τους χώρους που ήθελε με εποτέλεσμα να κάνει το 0-2 με τον Φερέιρα στον 75ο λεπτό. Η Μπράγκα κατάφερε να σκοράρει λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης και να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση με τον Εντουάρντο να μειώνει σε 2-1.

Μπράγκα (4-4-2): Ματέους, Μπαϊάνο, Μπολί, Φερέιρα, Γκοϊάνο, Σάντος, Κάρλος, Βούκτσεβιτς, Σίλβα, Στόικοβιτς, Κόκα

Σαχτάρ (4-2-3-1): Πιατόβ, Σέρνα, Όρντετς, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Μαλίσεβ, Στεπανένκο. Τάισον, Κοβαλένκο, Μαρλός, Φερέιρα

Γκολ: 89' Εντουάρντο - 45' Ρακίτσκι, 75' Φερέιρα

Βιγιαρεάλ - Σπάρτα Πράγας 2-1

Η αναμέτρηση στο "Estadio El Madrigal" ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους με τον Μπίτσικ να κάνει δώρο το 1-0 στον Μπακαμπί μόλις στο 3ο λεπτό. Ο τερματοφύλακας της Σπάρτα Πράγας δεν έδιωξε άμεσα όπως θα έπρεπε, "κούρασε" τη μπάλα και όταν το αποφάσισε απομάκρυνε πάνω στον φορμαρισμένο επιθετικό της Βιγιαρεάλ που έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η απάντηση από τους Τσέχους ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45+4') με τον Μπράμπετς να ισοφαρίζει σε 1-1 με κεφαλιά και τους Ισπανούς να δέχονται το πρώτο εντός έδρας γκολ στη σεζόν! Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 63΄με τον Μακαμπί να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 2-1.

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Ασένχο, Γκασπάρ, Μπέιλι, Ρουίθ, Κόστα, Σουάρεθ, Τριγκέρος, Μπρούνο, Καστιγέχο, Σολδάδο, Μπακαμπί

Σπάρτα Πράγας (3-3-2-2): Μπίτσικ, Μπράμπετς, Χόλεκ, Ναμουανέσου, Ντότσκαλ, Μάρετσεκ, Κρέιτσι, Ματεγιόβσκι, Φρίντεκ, Κονατέ, Γιούλις

Γκολ: 3' Μπακαμπί - 45+4' Μπράμπετς

FT - VIDEO (Europa League): Athletic Club 1-2 Sevilla FCAll Goals &Highlights [HD]