Η πρόκριση θα κριθεί στον Άνφιλντ (βίντεο)

Ντόρτμουντ και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) στην Γερμανία αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στο Άνφιλντ.

Η επιστροφή του Γιούργκεν Κλοπ στο "Signal Iduna Park συνδυάστηκε με μία επιτυχημένη ιδέα για την αρχική ενδεκάδα της Λίβερπουλ, με τον Ορίγκι να ξεκινάει στην επίθεση αντί του Στάριτζ και τον Βέλγο να δικαιώνει τον προπονητή του για την επιλογή στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο 21χρονος επιθετικός πήρε την πάσα από τον Μίλνερ στην πλάτη της άμυνας της Ντόρτμουντ και με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-1. Μέχρι να συμβεί αυτό, η Ντόρτμουντ ήταν ελαφρώς καλύτερη

χάνοντας μάλιστα τεράστια ευκαιρία με τον Μεχιταριάν να προηγηθεί στο 18ο λεπτό. Η απάντηση της Ντόρτμουντ στο γκολ των Άγγλων ήρθε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Χούμελς να νικάει τον Μινιολέ ύστερα από σέντρα του Μεχιταριάν στο 48', για το τελικό 1-1.

Οι συνθέσεις

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Μπέντερ, Χούμελς, Σμέλτσερ, Βάιγκλ, Κάστρο, Ντουρμ, Μεχιταριάν, Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σακό, Μορένο, Χέντερσον, Τζαν, Μίλνερ, Λαλάνα, Κουτίνιο, Ορίγκι

Γκολ: Χούμελς 48' - Ορίγκι 36'

FT - VIDEO (Europa League): Borussia Dortmund 1-1 Liverpool FCAll Goals &Highlights [HD]