Γιουνάιτεντ και Ζοσέ έκαναν πλάκα στην Τσέλσι! (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Ζοσέ Μουρίνιο πραγματοποίησε κυριαρχική εμφάνιση και «υπέταξε» με σκορ 2-0 την Τσέλσι, βάζοντας «φωτιά» στην κορυφή της βαθμολογίας καθώς η Τότεναμ βρίσκεται πλέον στο -4.

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» έδειξαν από την πρώτη στιγμή ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη από τους «Μπλε» του Λονδίνου στην αποψινή αναμέτρηση στο «Ολντ Τράφορντ», με την έμπνευση του Πορτογάλου τεχνικού τους να κρατήσει στον πάγκο τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και να ξεκινήσει

στην κορυφή της επίθεσης τον Μάρκους Ράσφορντ να δικαιώνεται απόλυτα, καθώς ο 19χρονος Άγγλος διεθνής άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, με δεξί πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από υπέροχη μπαλιά του Άντερ Ερέρα, και είχε συνολικά εξαιρετική παρουσία, ταλαιπωρώντας αφάνταστα την αντίπαλη άμυνα.

Άξιος συμπαραστάτης του MVP Μάρκους Ράσφορντ ο Βάσκος μέσος, διπλασίασε τα τέρματα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με σουτ έξω από την περιοχή το οποίο κόντραρε στον Κουρτ Ζουμά και αιφνιδίασε τον Ασμίρ Μπέγκοβιτς, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία Τιμπό Κουρτουά κάτω από τα δοκάρια της Τσέλσι. Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, σφραγίζοντας την πρώτη νίκη του Ζοσέ Μουρίνιο απέναντι στην πρώην ομάδα του, η οποία μετά από 9.5 χρόνια δεν έκανε ούτε σουτ προς την αντίπαλη εστία, για την Premier League.