"Κόλλησαν" στο Μεστάγια

Βαλένθια και Σεβίλλη «κόλλησαν» στο 0-0 στην σημερινή αναμέτρησή τους στο «Μεστάγια», αποτέλεσμα που αδικεί τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν αρκετές φορές κοντά στο να ανοίξουν το σκορ, με τους Μουνίρ Ελ Χανταντί στο 3', Σιμόνε Τζάτζα (6', 13', 34') και Ντανιέλ Παρέχο στο 25', οι φιλοξενούμενοι όμως έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ σε αυτό το διάστημα, με το δεξί σουτ του Στέφαν Γιόβετιτς από πλεονεκτική θέση στο 17' να σταματάει στο δοκάρι του Ντιέγκο

Άλβες. Ο 28χρονος Μαυροβούνιος είχε αντικαταστήσει τον Βίκτορ Βιτόλο δύο μόλις λεπτά νωρίτερα, λόγω τραυματισμού.

Πιο ισορροπημένο το δεύτερο 45λεπτο, με ένα καταπληκτικό εναέριο βολέ του Ιταλού διεθνούς επιθετικού των «Νυχτερίδων» (ο οποίος ήταν κινητικός, μαχητικός αλλά και αρκετά άστοχος) να περνάει άουτ στο 51' και τους Ανδαλουσιανούς να απειλούν με τη σειρά τους χάρη στις ενέργειες των ορεξάτων Στέφαν Γιόβετιτς και Χοακίν Κορέα, με το 0-0 όμως να παραμένει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.