Έβδομη συνεχόμενη νίκη για τη Βραζιλία(VIDEO)

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Βραζιλία, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε 3-1 της Γαλλίας στο κατάμεστο "Σταντ ντε Φρανς". Υπέροχο γκολ ο Νεϊμάρ, δύο ασίστ ο Γουίλιαν

Η Βραζιλία είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο εικοσάλεπτο, ωστόσο με εξαίρεση ένα σουτ του Νεϊμάρ που αποκρούστηκε από τον Στιβ Μανταντά, δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά τα αντίπαλα καρέ.Η Γαλλία,

από την πλευρά της, αμύνθηκε σωστά από το κέντρο και πίσω, έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 8ο λεπτό, όταν ο Ζέφερσον απέκρουσε την κεφαλιά του Καρίμ Μπενζεμά και άνοιξε το σκορ στο 21ο με κεφαλιά του Ραφαέλ Βαράν, έπειτα από μία ακόμα επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ του Ματιέ Βαλμπουενά. Το μομέντουμ ανήκε στους "τρικολόρ", ωστόσο η "σελεσάο" δεν άργησε να ξαναπάρει την μπάλα στην κατοχή της, να εντείνει την πίεσή της και τελικά να ισοφαρίσει στο 40ό λεπτό, ύστερα από παλικαρίσια προσπάθεια του θετικότατου Ρομπέρτο Φιρμίνο και προβολή του Οσκάρ.Φορτσάτη μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Βραζιλία, η οποία απείλησε στο 56' και ανέτρεψε τα δεδομένα ένα λεπτό αργότερα με σουτ-κεραυνό του Νεϊμάρ από πλάγια θέση, έπειτα από ασίστ του Γουίλιαν. Οι "τρικολόρ" άσκησαν ασφυκτική πίεση στα επόμενα λεπτά, χάνοντας τρεις καλές ευκαιρίες, όμως ο Γουίλιαν εκτέλεσε ιδανικά ένα κόρνερ στο 69', ο Λουίζ Γκουστάβο πήρε την κεφαλιά και έδωσε σαφές προβάδισμα στη "σελεσάο".Οι πολλές αλλαγές δεν επέτρεψαν στις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο στα τελευταία λεπτά, με συνέπεια η Βραζιλία να πανηγυρίσει μία εμφατική νίκη, την έβδομη συνεχόμενη μετά από τον ταπεινωτικό αποκλεισμό από την Γερμανία στο Παγκόσμιο Κύπελλο.Γαλλία: Μανταντά, Σανιά, Σακό, Εβρά, Βαράν, Ματουιντί (84' Ζιρού), Σναϊντερλέν, Σισοκό (74' Koντογκμπιά), Βαλμπουενά (82' Παγέ), Γκριεζμάν (74' Φεκίρ), Μπενζεμά.Βραζιλία: Ζέφερσον, Ντανίλο, Φιλίπε Λουίς, Μιράντα, Τιάγκο Σίλβα, Ελίας (92' Μαρσέλο), Λουίζ Γκουστάβο, Οσκάρ (86' Σόουζα), Φιρμίνο (88' Λουίζ Αντριάνο), Γουίλιαν (83' Ντούγκλας Κόστα), Νεϊμάρ.

Aποτελέσματα &πρόγραμμα των φιλικών: Τετάρτη 25/3Δανία - ΗΠΑ 3-2 (33', 83' και 91' Μπέντνερ / 19' Άλτιντορ, 66' Γιόχανσον)Γερμανία - Αυστραλία 2-2 (17' Ρόις, 81' Ποντόλσκι / 40' Τροίζι, 50' Τζέντινακ)Σκωτία - Β.Ιρλανδία 1-0 (86' Κρίστοφ Μπέρα) Πέμπτη 26/3Ακτή Ελεφαντοστού - Ανγκόλα 2-0 (24' Βιερά, 89' πέν. Καλού)Μπαχρέιν - Κολομβία 0-6 (15' Μπάκα, 32' και 36' Φαλκάο, 59' Αντριάν Ράμος, 79' Μοχίκα, 82' Ρεντερία)Ιράν - Χιλή 2-0 (21' Νεκουνάμ, 50' Αμιρί)Γαλλία - Βραζιλία 1-3 (21' Βαράν / 40' Οσκάρ, 57' Νεϊμάρ, 69' Λουίζ Γκουστάβο)Κόστα Ρίκα - Παραγουάη (04:00) Παρασκευή 27/3Ιαπωνία - Τυνησία (12:30)Ν.Κορέα - Ουζμπεκιστάν (13:00) Σάββατο 28/3Γκάνα - Σενεγάλη (21:45)Μαρόκο - Ουρουγουάη (22:00) Κυριακή 29/3Μεξικό - Εκουαδόρ (07:30)Ελ Σαλβαδόρ - Αργεντινή (13:30)Ν.Αφρική - Νιγηρία (15:00)Βραζιλία - Χιλή (17:00)Γαλλία - Δανία (21:45) Τρίτη 31/3Ιαπωνία - Ουζμπεκιστάν (13:35)Ν.Κορέα - Νέα Ζηλανδία (14:00)Ελβετία - ΗΠΑ (19:00)Ρωσία - ΚαζαχστάνΕσθονία - ΙσλανδίαΣουηδία - Ιράν (20:30)Ουκρανία - Λετονία (21:00)Αυστρία - Βοσνία (21:15)Λουξεμβούργο - ΤουρκίαΣλοβακία - Τσεχία (21:30)Γκάνα - ΜάλιΙταλία - Αγγλία (21:45)Ολλανδία - ΙσπανίαΠορτογαλία - Πράσινο Ακρωτήρι (23:45)Περού - Βενεζουέλα (03:00)Αργεντινή - ΕκουαδόρΜεξικό - Παραγουάη (04:00)