Εκτός φόρμας ο Μάρκος

Μακριά απ'τον καλό του εαυτό ο Μάρκος Παγδατής και η ήττα απ'τον Σιμόνε Μπολέλι ήρθε γρήγορα και φυσιολογικά για τον Κύπριο πρωταθλητή, στην πρεμιέρα του στο Miami Masters την ίδια στιγμή που ο Νόβακ Τζόκοβιτς έμαθε τον πρώτο του αντίπαλο, στην προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου του στη Φλόριντα.

Πολλά λάθη, σύγχηση, κακό σερβίς, έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και αυτοπεποίθησης...Όλα αυτά ήταν τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού του Μάρκου Παγδατή ο οποίος αποχαιρέτησε πολύ γρήγορα το Key

Biscayne, γνωρίζοντας την ήττα με κάτω τα χέρια απ'τον πολύ πιο έτοιμο αγωνιστικά και πνευματικά, Σιμόνε Μπολέλι.Ο 29χρονος Ιταλός, Νο47 της παγκόσμιας κατάταξης, έπαιξε πολύ καλό τένις στο κεντρικό court του Crandon Tennis Park και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με 6-2, 6-2 απέναντι σε έναν μέτριο (και κάτω) Μάρκο Παγδατή.Σώζοντας και τα τρία break points του αντιπάλου του, ο Μπολέλι είχε σε πολύ καλή ημέρα τις επιστροφές του και εκμεταλλεύτηκε τις τέσσερις από τις πέντε ευκαιρίες για break που είχε στο ματς, φτάνοντας στην τελική επικράτηση μετά από μόλις 63 λεπτά αγώνα.Ο Παγδατής, μετά το καταστροφικό 1ο σετ που ολοκληρώθηκε σε 28 λεπτά, είχε τρεις ευκαιρίες για break στο πρώτο service game του Μπολέλι στο 2ο σετ, όμως δεν κατάφερε να ξαναμπει γερά στη διεκδίκηση της πρόκρισης αφού ο Μπολέλι αποδείχθηκε πολύ δυνατός αντίπαλος για τον 29χρονο απ'τη Μεγαλόνησο.