Επικράτησε με 2-1 επί της Μπαρτσελόνα η Τσέλσι (vid)

Η Τσέλσι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο φιλικό απέναντι στην Μπαρτσελόνα, όπου ο Γκριεζμάν έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τους «μπλαουγκράνα».

Στο Σαϊτάμα διεξήχθη φιλικός αγώνας ανάμεσα στη Τσέλσι και την Μπαρτσελόνα, στο οποίο η αγγλική ομάδα επικράτησε με 2-1. Στο παιχνίδι φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα των «μπλαουγκράνα» ο Αντουάν Γκριεζμάν.

Στο πρώτο ημίχρονο, ευκαιρίες είχαν και οι δύο ομάδες, με τους «μπλε» να βρίσκονται
πιο κοντά στο γκολ. Στο 33ο λεπτό, η Τσέλσι μπήκε μπροστά στο σκορ με την μπάλα να έρχεται στα πόδια του Έιμπραχαμ, μετά από λάθος της άμυνας των «μπλαουγκράνα», με αποτέλεσμα ο 21χρονος να περνά τον Τερ Στέγκεν για να σκοράρει. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να ισοφαρίσει στο β' ημίχρονο, δίχως όμως επιτυχία.

Στο 80', η Τσέλσι διπλασίασε τα τέρματα της, με εκπληκτικό γκολ του Ρος Μπάρκλεϊ έξω από την μεγάλη περιοχή. Η Μπαρτσελόνα μείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ράκιτιτς, ο οποίος πέτυχε ένα επίσης πανέμορφο γκολ με τρομερή βολίδα.