Ένα βήμα πριν από τον τίτλο η Ομόνοια

Μια νίκη μακριά από τον τίτλο βρίσκεται η Ομόνοια, μετά τη αποψινή δραματική νίκη της με 3-2 σετ επί του Παφιακού.

Η Ομόνοια πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-14. Το μπλοκ λειτούργησε άψογα για τους «πράσινους», ενώ η απουσία του Ευσταθίου στοίχισε για τους Παφίτες.
Άλλη τροπή πήρε το δεύτερο σετ, αφού ο Παφιακός

μπήκε αποφασισμένος για όλα και ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι. Τελικά, ο Παφιακός αφού αντιμετώπισε τα όπλα της Ομόνοιας κέρδισε με 21-25. Οι «πράσινοι» ανασυντάχθηκαν στο τρίτο σετ και αφού περιόρισαν τα λάθη κέρδισαν με 25-19 και πήραν το προβάδισμα στα σετ με 2-1. Στο τέταρτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Τελικά ο Παφιακός φάνηκε ψύχραιμος και πέτυχε την ισοφάριση σε 2-2 σε με 24-26. Στο τάι μπρέικ η Ομόνοια έδειχνε επηρεασμένη αρχικά, αλλά όταν το σκορ πήγε στο 8-10, μίλησε η ποιότητα των παικτών ανατρέποντας την κατάσταση. Στο τέλος κέρδισε το σετ με 15-11 και συνάμα τη νίκη.
Η Pokka ΑΕ Καραβά, παίζοντας σοβαρά, κέρδισε στο «Θεμιστόκλειο» την Ανόρθωση με 0-3 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 34 βαθμούς. Η Ανόρθωσις προσπάθησε, αλλά η απουσία των τριών ξένων ήταν εμφανής. H Pokka ΑΕ Καραβά εκμεταλλεύτηκε την πληρότητά της και πανηγύρισε δίκαια τη νίκη.
Στον όμιλο του υποβιβασμού, η Νέα Σαλαμίνα παρουσιάστηκε κόντρα στον ΑΠΟΕΛ και δεν συνάντησε δυσκολίες νικώντας με 3-0.
Δυο στα δυο έχει στον όμιλο της διαβάθμισης για τις θέσεις 5-8 η Αναγέννηση Δ. η οποία κέρδισε στο Λύκειο Λατσιών τον Καποδίστρια Εθνικό Λατσιών με 0-3 σετ και με 16 βαθμούς ανέβηκε στην 6η θέση. Ο Εθνικός πάλεψε, αλλά έχασε από έναν ανώτερο αντίπαλο