Έκανε το 1-1 ο ΑΠΟΕΛ

Επικράτησε εκτός έδρας με 70-72 της ΕΘΑ και έκανε το 1-1 στα ημιτελικά των πλέι-οφ και ξαναπήρε το πλεονέκτημα έδραςΜε το ίδιο νόμισμα απάντησε το βράδυ της Δευτέρας (23/3/15) ο ΑΠΟΕΛ στην ΕΘΑ, στο δεύτερο ημιτελικό των πλέι-οφ, του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας, επικρατώντας μέσα στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία» με 70-72, κάνοντας το 1-1 στη σειρά. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έσβησαν έτσι την ήττα τους μέσα στο «Λευκόθεο» με

65-72 και ξαναπήραν το πλεονέκτημα έδρας, με τον τρίτο ημιτελικό να διεξάγεται την Παρασκευή (27/3/15) στο «Λευκόθεο». Ο ΑΠΟΕΛ στήριξε την επιτυχία του στο αρκετά καλό του δεύτερο ημίχρονο, το οποίο στήριξε στην άμυνά ζώνης, στην υπεροχή του Τόνι Γουντς κάτω από τα καλάθια και στο ότι ο προπονητής του βρήκε στην πεντάδα Τατ, Κούννας, Έβανς, Κακιούζης, Γουντς την ιδανική πεντάδα για να αντιμετωπίσει την ΕΘΑ. Η ομάδα της Έγκωμης είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (για 32 λεπτά), ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (τελευταία το 50-35 στο 21΄΄), όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει επιτυχώς την άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων, έχοντας άστοχες επιθέσεις και το πολύ χαμηλό ποσοστό του 1/12 τρίποντα στο δεύτερο μισό, ενώ ξεκίνησε τον αγώνα με 5/5! Έτσι, είναι υποχρεωμένη να κυνηγήσει και πάλι την ανατροπή στο «Λευκόθεο» στο τέλος της εβδομάδας.Με 5/5 τρίποντα μπήκε στο παιχνίδι η ΕΘΑ, που της έδωσε την ευκαιρία να προηγηθεί με 19-8 στο 5΄52΄΄, την ίδια ώρα που ο ΑΠΟΕΛ είχε κακές επιλογές στην επίθεσή του, με αργό ρυθμό και αστοχία. Η είσοδος του Βασίλη Κούννα άλλαξε την εικόνα των φιλοξενούμενων, σε ό,τι αφορά το επιθετικό τους κομμάτι, καθώς παρά τις προσπάθειές τους στην άμυνα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα «ζεστοί». Το τέλος του δεκάλεπτου βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται με 26-18, έχοντας 6/10 τρίποντα και 8 περισσότερα ριμπάουντ από τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος είχε 8/18 σουτ (0/2 τρίποντα).Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, το τρίποντο του Νεοφύτου έφερε τον ΑΠΟΕΛ να μειώνει σε 26-21, όμως η συνέχεια ανήκε και πάλι στην ΕΘΑ, η οποία επέβαλε πλήρως το παιχνίδι της σε άμυνα και επίθεση, έχοντας πολλαπλές επιθετικές λύσεις και τρόπους σκοραρίσματος. Έτσι, με σερί 7-0 ξέφυγε με 33-21 στο 14΄17΄΄ και λίγο αργότερα με 36-23 (14΄53΄΄), ενώ η καλή άμυνα και το γρήγορο παιχνίδι των γηπεδούχων τούς έφεραν να ανοίγουν τη διαφορά στους 15 πόντους (42-27, 18΄20΄΄), με τον ΑΠΟΕΛ να μειώνει σε 46-35 στο τέλος του ημιχρόνου.Με σερί 4-0 επέστρεψε από τα αποδυτήρια η ΕΘΑ, αυξάνοντας και πάλι τη διαφορά στους 15 πόντους (50-35), με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκει λύσεις κυρίως από δεύτερες ευκαιρίες και να καταφέρνει να μειώσει σε 52-46 στο 25΄23΄΄, ενώ στο 26΄27΄΄ έριξε τη διαφορά στους 4 (54-50). Η καλή άμυνα των «γαλαζοκίτρινων» δυσκόλεψε πολύ τους «κιτρινόμαυρους» στην επίθεση, με τους Μασάμπα και Ράσελ να τους διατηρούν μπροστά στο σκορ με 59-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου.Η άμυνα ζώνης του ΑΠΟΕΛ λειτούργησε άψογα στην τελευταία περίοδο και παράλληλα με το βελτιωμένο επιθετικό του παιχνίδι και το πάθος των παικτών του, κατάφερε να τρέξει σερί 0-13 και να μετατρέπει το 61-54 σε 61-67. Μετά το τάιμ-άουτ η ΕΘΑ επέστρεψε με σερί 6-0 και ισοφάρισε στο 36΄ σε 67-67, ανεβάζοντας την αδρεναλίνη στα ύψη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, με το άγχος να καταβάλλει όλους τους καλαθοσφαιριστές. Πόσω μάλλον από το γεγονός ότι σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο βρίσκονταν στο παρκέ οι ίδιοι παίκτες και στις δύο ομάδες. Το 69-71 παρέμεινε για περίπου δύο λεπτά, με τον Κακιούζη να κάνει με 1/2 βολές το 69-72 στα 4΄΄ και τον Μασάμπα να πηγαίνει αμέσως στη γραμμή (3΄΄). Κι αφού ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε σκόπιμα στη δεύτερη, όμως ο Γουντς κατέβασε το 13ο ριμπάουντ του και σήμανε το τέλος του αγώνα, που βρήκε τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζουν τη νίκη και την ισοφάριση στη σειρά.Δεκάλεπτα: 26-18, 46-35, 59-54, 70-72.ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)(8/11β., 19/32δ., 8/27τρ., 28-5ρ., 18ασ., 4κλ., 2κ., 13λ.): Κάιλς 13 (3), Ρος 7, Αναστασιάδης 7 (1), Ράσελ 14 (2), Τόμιτς 10, Μασάμπα 15 (1), Φέργκιουσον 4, Φιλίππου.ΑΠΟΕΛ (Θανάσης Παπαχατζής)(10/16β., 22/44δ., 6/18τρ., 29-9ρ., 14ασ., 4κλ., 1κ., 11λ.): Έβανς 7 (1), Νεοφύτου 3 (1), Γουντς 18 (13ρ.), Σιζόπουλος 3 (1), Κούννας 13 (1), Τατ 13, Τσουπ 2, Κακιούζης 13 (2).