Διπλό για ΑΠΟΠ

O AΠΟΠ νίκησε στην έδρα του τον Αχιλλέα Καϊμακλίου με 79-66, για την 19η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League και πρόσθεσε το πέμπτο ροζ φύλλο στο λογαριασμό του. Κορυφαίος για την ομάδα της Πάφου ο Jalen Seegars με 23 πόντους, 5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Ο Χειμώνας πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα για λογαριασμό του Αχιλλέα Καϊμακλίου, με τον ΑΠΟΠ

στη συνέχεια να φτιάχνει σερί επτά πόντων και στο 2' με το λέι απ του Mc Laughlin προηγείτο με 7-2. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 4' με καλάθι του Marie (9-10), με τους γηπεδούχους να επανακτούν αμέσως το προβάδισμα με τρίποντο Jaqualyn (12-10) και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-14).

Στο 15' με το λέι απ του Henry η ομάδα του Καϊμακλίου πλησίασε στους πέντε (27-22), με το συγκρότημα της Πάφου να φτιάχνει στη συνέχεια σερί δέκα πόντων και στο 19' με το καλάθι του Mc Laughlin ήταν μπροστά με 37-22. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη βολή του Marie (37-23).

Η παφιακή ομάδα κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να ανεβάσει την υπέρ της διαφορά. Στο 27' με το τρίποντο του Seegars έφθασε τους 24 πόντους (56-32), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το τρίποντο του Τρετιακόβ (60-41).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο πέτυχαν έξι πόντους περισσότερους (25-19), για να πάει το ροζ φύλλο στον ΑΠΟΠ με τελικό σκορ 79-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  19-14, 37-23, 60-41, 79-66