Δεν τα κατάφερε απέναντι στον Μεντβέντεφ ο Τσιτσιπάς

Ανυπέρβλητο εμπόδιο αποδείχτηκε για τον Στέφανο Τσιτσιπά ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, που επικράτησε στα τέσσερα σετ και πάει για τον δεύτερο σερί major τίτλο του.

Όπως και πέρυσι, ο Νο.2 τενίστας στον κόσμο πήρε τη νίκη επί του 23χρονου τενίστα με 7-6(5), 4-6, 6-4, 6-1 σε 2.5 ώρες και θα παίξει για δεύτερη διαδοχική χρονιά στον τελικό του Australian Open. Πέρυσι είχε χάσει

από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, φέτος θα βρει απέναντί του τον Ράφα Ναδάλ.

Σε ένα ματς υψηλού επιπέδου, ο Στέφανος έδειχνε ικανός να λυγίσει τον... αλύγιστο αντίπαλό του, όμως ο 25χρονος Ρώσος είχε σε απίστευτη μέρα το σερβίς του, ενώ βρήκε εύκολα και επιστροφές στο τέταρτο σετ, όταν φάνηκε να μένει από ενέργεια ο Έλληνας τενίστας. Ίσως να έπαιξε ρόλο και η ελλιπής προετοιμασία του λόγω του χειρουργείου.

Ο Μεντβέντεφ έχει πλέον 12 συνεχόμενες νίκες σε Grand Slam, έχοντας θριαμβεύσει στη Νέα Υόρκη, και πάει φουλ για τον τρίτο major τίτλο του! Διεύρυνε και το εξαιρετικό το ρεκόρ απέναντι στον Στέφανο, αφού σε 9 αγώνες έχει 7 νίκες.

Πηγή: Sdna.gr