Χρυσό για τη Γαλλία στο βόλεϊ!

Με τον Ενγκαπέ να έχει 26 πόντους η Γαλλία κατέκτυσε το πρώτο χρυσό της ιστορίας της στο βόλεϊ ανδρών νικώντας στον τελικό των Ολυμπιακών αγώνων του Τόκιο τη Ρωσία με 3-2 σετ σε ένα ματς που κράτησε δυόμιση ώρες.

Μετά από ένα συγκλονιστικό

τελικό που κράτησε δυόμιση ώρες η Γαλλία νίκησε τη Ρωσία στον τελικό του βόλεϊ με 3-2 σετ (25-23, 25-17, 21-25, 21-25, 15-12) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο, το πρώτο στην ιστορία της.

Κορυφαίος για τους μπλε ήταν ο Ενγκαπέ ο οποίος είχε 26 πόντους με 40% στην επίθεση, 2 μπλοκ και 3 άσους καθώς και 49% στην υποδοχή.

Η Γαλλία πήρε τα δύο πρώτα σετ και φαινόταν πως θα έφτανε εύκολα στην κατάκτηση του χρυσού αλλά η Ρωσία έδειξε αντίσταση μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί η Γαλλία πήρε τη νίκη με 15-12 και έφτασε στην κορυφή της διοργάνωσης.

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sport24.gr