Χορταστικό παιχνίδι και Χ για Norrkoping

Ισόπαλη 3-3 εξήλθε η IFK Norrkoping με αντίπαλο την Ostersunds FK στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Σουηδικού πρωταθλήματος. Η πιθανή αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να επιστρέψει στην κορυφή, αφού σκόνταψε απέναντι στην 9η ομάδα της βαθμολογίας.

Η Norrkoping βρέθηκε να χάνει με 1-0 από το 6ο λεπτό με πέναλτι, όμως, προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο γύρισε τον αγώνα (13’, 23’). Στην επανάληψη δέχθηκε πάλι γρήγορο τέρμα (53’), αλλά αντέδρασε και στο 76ο λεπτό προηγήθηκε με 3-2. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να αποφύγει την απώλεια αφού στο 85’ δέχθηκε την ισοφάριση.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι αυτή ήταν η δεύτερη μόλις ισοπαλία για τους γηπεδούχους σε εφτά εντός έδρας αγώνες, ενώ συνολικά έχει οχτώ νίκες, τέσσερεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Μετρά 28 βαθμούς έναντι 30 της πρωτοπόρου Malmo.