Άρχισε με ήττα η Εθνική Ελπίδων

Από την Ολλανδία άρχισε σήμερα αργά το απόγευμα η δράση στον όγδοο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-21 της UEFA.

Η Εθνική Ελπίδων δέχτηκε την ήττα στην πρεμιέρα από την αντίστοιχη ομάδα της Ολλανδίας στο «Stadion De Adelaarshorst» στην πόλη Deventer.

Η Ολλανδία ήταν καλύτερη σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε με 4-0.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με καλύτερο ρυθμό το παιχνίδι,

δημιούργησαν ευκαιρίες και κατάφεραν να πετύχουν από νωρίς δύο τέρματα και να διευκολύνουν την επίτευξη του στόχου τους.

Η φιλοτιμία από τους νεαρούς διεθνείς μας δεν ήταν αρκετή για να σταματήσει την εξαιρετική και ταχύτατη σε οργάνωση και επιθετική ανάπτυξη ομάδα της Ολλανδίας.

Στο 4' οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ με τον Hateboer και στο 23' ο Janssen πέτυχε το 2-0, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να αναζητούν ένα τρίτο γκολ.

Στο 53' ο Bazoer ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 66' ο Janssen διαμόρφωσε το 4-0.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Τασουρή, Κούσουλο, Ιωάννου, Α. Κυριάκου, Μουχτάρη, Θεοδώρου (57' Αρέστη), Τζιάμμα, Κωνσταντίνου (46' Αδ. Ανδρέου), Κρ. Ανδρέου (71' Φραγκέσκου), Α. Παναγιώτου, Μ. Αντωνίου.