Αποκλεισμός για Νις, στην παράταση η Μαρσέιγ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΑΛΛΙΑΣ
Η Λοριάν πέταξε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Γαλλίας την πρωτοπόρο Νις με 2-1. Με δύο γκολ του Καμπελά η Μαρσέιγ πήρε το εισιτήριο για τους «32» στην παράταση απέναντι στην Τουλούζ.

Πρόκριση και για την Μπορντό που με γκολ του Μάλκομ στο 87ο λεπτό γλίτωσε τις περιπέτειες απέναντι στην

Κλερμόν. Εύκολα η Λανς καθάρισε το παιχνίδι με τη Μετς με τον Μπουριγκό στο 63’ και τον Κρίστιαν Λόπες στο 90’. Η Καέν είχε εύκολο έργο απέναντι στη Σεντ Ζενεβιέβ με δύο γκολ του Ροντελέν και ένα του Σαντινί επικράτησε 3-0 εκτός έδρας.

Εξάλλου, η Οσέρ πήρε μια συγκλονιστική πρόκριση, αφού οδήγησε το ματς σε παράταση με τον Αγιέ σε 2-2 στο 87ο λεπτό και στο έξτρα ημίωρο πήρε τη νίκη με 4-2.

Σε άλλες αναμετρήσεις, η Σεντ Ετιέν επικράτησε εκτός έδρας της Κρουά με 4-1 με σκόρερς του Αμουμά 24’, Βερετού 55’ και Σόντερλουντ στο 79’, ενώ στο 94' ο Χαμιντού Κεϊτά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Ανζέ με δυσκολία, αφού έμεινε πίσω στο σκορ, ξεπέρασε το εμπόδιο της Γκρανβίλ με 2-1 εκτός έδρας με τα γκολ των Μπαμπά και Νουακέμε, ενώ η Ρεν δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα με την Ζαν ντ’ Άρκ, την οποία συνέτριψε με 6-0.