ΑΠΟΕΛ-ΕΘΑ στον τελικό

Υπόθεση της Λευκωσίας θα είναι ο φετινός τελικός του κυπέλλου καλαθόσφαιρας. ΑΠΟΕΛ και ΕΘΑ εξασφάλισαν την πρόκριση τους με δεύτερες νίκες επί ΑΕΚ και Απόλλωνα αντίστοιχα και μάλιστα εκτός έδρας.

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της ΑΕΚ μέσα στο Κίτιον με 73-58 και η ΕΘΑ του Απόλλωνας στη Λεμεσό με 68-61.

Αναλυτικά:

Με δεύτερες νίκες επί

Πετρολίνα ΑΕΚ και Απόλλωνα εξασφάλισαν την πρόκρισή τους. Ο ΑΠΟΕΛ και η ΕΘΑ θα αποτελέσουν για πρώτη φορά στην ιστορία της κυπριακής καλαθόσφαιρας το ζευγάρι του τελικού Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του το βράδυ της Τετάρτης (4/2/15). Μάλιστα και οι δυο τους πέτυχαν δεύτερες νίκες επί των αντιπάλων τους, με την ΕΘΑ να πετυχαίνει τη σημαντικότερη εξ αυτών, καθώς κατέβαλε και στη Λεμεσό τον Απόλλωνα με 61-68, μετά το 62-67 της Λευκωσίας. Για τον ΑΠΟΕΛ τα δεδομένα ήταν πιο εύκολα, αφού είχε διαφορά 35 πόντων από το πρώτο παιχνίδι (89-54). Απλώς σφράγισε το εισιτήριό του με δεύτερη νίκη στη Λάρνακα με 58-73. Για τους «γαλαζοκίτρινους» θα είναι η 21η παρουσία σε τελικό Κυπέλλου, όντες οι κάτοχοι των περισσότερων τίτλων με 11, ενώ για τους «κιτρινόμαυρους» θα είναι η 4η παρουσία τους, έχοντας κατακτήσει 2 τίτλους. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2015, σε γήπεδο που θα καθοριστεί τις επόμενες ημέρες.

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΕΘΑ 61-68

Παλικαρίσια πρόκριση πήρε η ΕΘΑ μέσα στη Λεμεσό, αξιοποιώντας τον αργό ρυθμό που έδωσε, όπως και την καλή περιφερειακή της ευστοχία, με το σημαντικότερο πως έμεινε ψύχραιμη στην τελευταία περίοδο όταν πίεσε και ισοφάρισε ο Απόλλωνας. Οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τον παράγοντα έδρα, αφού προτίμησαν να παίξουν περισσότερο με τον Κάστροπιλ (19π.), παρά να σουτάρουν από την περιφέρεια και έμειναν σε πολύ χαμηλή παραγωγή πόντων μέσα στο γήπεδό τους. Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες είχαν εναλλασσόμενο προβάδισμα, με την ΕΘΑ να έχει να αντιμετωπίσει το πρώτο πρόβλημά της, καθώς στο 3΄ ο Ράσελ χρεώθηκε με τρία φάουλ. Ωστόσο, η ομάδα της Έγκωμης κατάφερε στην πορεία του χρόνου να ανοίξει τη διαφορά, αφού έτρεξε σερί 0-9 και προηγήθηκε στο 8΄50΄΄ με 8-16.

Ο αργός ρυθμός συνόδευε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τον Απόλλωνα να ρίχνει το βάρος των επιθέσεών του μέσα στη ρακέτα, στοχεύοντας στον Κάστροπιλ, κάτι που βοήθησε την ΕΘΑ να αμυνθεί σε ζώνη και να αξιοποιήσει την αστοχία των γηπεδούχων. Με τη δικιά της καλύτερη ευστοχία κατάφερε να ξεφύγει στο 13΄43΄΄ με 13-25, όμως οι γηπεδούχοι άλλαξαν αγωνιστική συμπεριφορά στη συνέχεια, αξιοποιώντας τον Μπλάκμον έξω από τα 6,75μ. και με την πίεση στην άμυνά τους, μείωσαν στο 17΄11΄΄ σε 26-30, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου καταγράφηκε μόλις ένα τρίποντο από τον Τόμιτς (26-33).

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου η ΕΘΑ κατάφερε και πάλι να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (28-38, 22΄) και μέχρι το 25΄10΄΄ είχε καλό προβάδισμα (33-45). Ωστόσο, η φθορά των φάουλ (4 ο Ρος και από 3 οι Κάιλς, Ράσελ, Μασάμπα και Κερκ) άνοιξε την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μετέφεραν ξανά την μπάλα κάτω από το καλάθι και μείωσαν στο 27΄ σε 40-47. Η πίεση του Απόλλωνα και η περιφερειακή του ευστοχία τον βοήθησε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 45-49.

Μπορεί η ΕΘΑ να ήταν εύστοχη στις αρχές της τελευταίας περιόδου (47-54), όμως ο κόσμος έσπρωξε τον Απόλλωνα και έβαλε μοιρογνωμόνιο στα χέρια των καλαθοσφαιριστών του, οι οποίοι με σερί 7-0 κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (54-54) στο 34΄04΄΄. Όμως, ο Γιώργος Αναστασιάδης απάντησε αμέσως με τρίποντο και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ακόμα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στα χέρια τους, καταφέρνοντας να ανοίξουν ξανά τη διαφορά στους 7 πόντους (59-63) στο 38΄07΄΄, κάτι που τους έδωσε την ευκαιρία να διαχειριστούν σωστά το χρόνο και να πάρουν τη νίκη με 61-68 και την πρόκριση για τον τελικό.

Δεκάλεπτα: 10-16, 26-33. 45-49, 61-68.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Γρίβας)

(10/17β., 18/38δ., 5/15τρ., 22-8ρ., 12ασ., 6κλ., 4κ., 9λ.): Ρόμπινσον 6, Μπλάκμον 8 (2), Γκρέι 10 (3), ΜακΛέιν 9, Κάστροπιλ 19, Μέισον 9.

ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

(7/12β., 17/35δ., 9/21τρ., 25-9ρ., 14ασ., 5κλ., 10λ.): Κάιλς 11 (2), Ρος 14 (2), Αναστασιάδης 8 (2), Ράσελ 12 (2), Τόμιτς 7 (1), Μασάμπα 10, Κερκ 6, Ζαχαρίου.

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 58-73

Από τη στιγμή που ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να προηγηθεί με 1-7 στα πρώτα λεπτά, το παιχνίδι απέκτησε ακόμα πιο τυπική διαδικασία στη συνέχεια. Η Πετρολίνα ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν το προβάδισμα στο σκορ, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο μισό προηγούμενοι με 33-30. Στα μισά της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 47-40, όμως η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος πήρε τη νίκη με 58-73.

Δεκάλεπτα: 14-15, 33-30, 51-56, 58-73.

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Νικόλας Σ. Παπαδόπουλος)

(16/22β., 18/34δ., 2/13τρ., 21-5ρ., 11ασ., 10κλ., 2κ., 22λ.): Χάρπερ 16 (1), Κοιλαράς 3, Πέτροβιτς 4, ΜακΦάντεν 10, Κασκίρης 4, Ντάιρεν 9, Μπαπτίστ 8, Παντελή 4 (1), Παλάλας.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος)

(19/27β., 18/33δ., 6/17τρ., 22-8ρ., 17ασ., 9κλ., 1κ., 17λ.): Ρόμπερσον 13 (2), Έβανς 4, Νεοφύτου 1, Χάρισον 11, Σιζόπουλος 6 (2), Κούννας 13 (1), Τατ 8, Τσουπ 2, Κακιούζης 15 (1).