ΑΠΟΕΛ: Η αποτελεσματικότητα… και το σερί στην άμυνα

Ο Τιμούρ Κετσπάγια μετά τη δύσκολη επικράτηση της ομάδας του επί του Εθνικού τόνισε ότι η νίκη ήρθε λόγω της ποιότητας των ποδοσφαιριστών του.

Αυτό βεβαίως φαίνεται και μέσα από τα απίστευτα νούμερα… αποτελεσματικότητας που διακρίνουν τον ΑΠΟΕΛ όχι μόνο στον χθεσινό αγώνα αλλά μέσα από τις 9 αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Στις 7-8 ευκαιρίες που βρήκε κατάφερε να πετύχει τρία γκολ και να πετύχει την έκτη του συνεχόμενη νίκη και την όγδοη μέχρι

στιγμής στο πρωτάθλημα.

Μπορεί οι γαλαζοκίτρινοι να κινήθηκαν στη μετριότητα και να κινδύνεψαν να μείνουν πίσω στο σκορ, ωστόσο μετρά η νίκη και οι τρείς βαθμοί.

Εκτός από την αποτελεσματικότητα που διακρίνει τον ΑΠΟΕΛ στην επίθεση, παράλληλα συνεχίζει να μην δέχεται γκολ για έκτο σερί παιχνίδι! Τελευταία φορά που ο Βάτερμαν δέχθηκε γκολ ήταν στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής κόντρα στην ΑΕΚ όταν ο Μοντέιρο έβαλε προσωρινά μπροστά την ομάδα του με 2-1 στο 75ο λεπτό. Έτσι ο ΑΠΟΕΛ μετρά ήδη 565 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ και μένει να δούμε πού θα σταματήσει αυτό το εξαιρετικό σερί…