"Τεσσάρα" της Μπάγερν στην Βαλένθια

Με πρωταγωνιστή τον Τόμας Μίλερ, ο οποίος έβαλε δύο γκολ, η Μπάγερν επιβλήθηκε 4-1 της Βαλένθια σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Πεκίνο, υπό το βλέμμα περίπου 50.000 θεατών.

Ο Τόμας Μίλερ εκμεταλλεύθηκε ένα γύρισμα του Φίλιπ Λαμ στο 16ο λεπτό και άνοιξε το σκορ με σουτ στην κίνηση, ενώ στο 22ο ο Τιάγκο Αλκάνταρα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η Βαλένθια απάντησε με κεφαλιά του Ροντρίγκο στο 27', αλλά η Μπάγερν ανέκτησε το προβάδισμα στις

καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με ψύχραιμο πλασέ του Μίλερ, έπειτα από τρομερή ασίστ του Λαμ.

Ο νεοφερμένος Ντάγκλας Κόστα έπιασε σπουδαία απόδοση και μάλιστα έδωσε έτοιμο γκολ στον Τιάγκο, ο οποίος δεν λάθεψε στο 54', ενώ ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι είπε την τελευταία λέξη στο 69ο λεπτό με υπέροχη ατομική ενέργεια.

Η Μπάγερν θα αντιμετωπίσει Ίντερ και Γκουανγκζού Εβεργκράντε, προτού επιστρέψει στην Γερμανία για το Σούπερ Καπ με την Βόλφσμπουργκ στη 1 Αυγούστου.

Μπάγερν: Ούλραϊχ (46' Στάρκε), Λαμ (82' Στάινχαρτ), Ραφίνια, Μπενατιά (82' Γκριν), Αλάμπα, Ρόντε (58' Χόιμπιεργκ), Ντάγκλας Κόστα (72' Κιρτ), Μπερνάτ (81' Πολ), Τσάμπι Αλόνσο (58' Κίμιχ), Τιάγκο Αλκάνταρα (72' Γκαουντίνο), Μίλερ (58' Λεβαντόβσκι).

Βαλένθια: Γιοέλ (81' Σάντσες), Ορμπάν, Ρούμπεν Βέσο (82' Αγιάλα), Μπαραγάν (46' Μουσταφί), Πέρες (57' Μπακαλί), Φουέγο, Ντε Πάουλ (46' Φεγκουλί), Γκαγιά (10' Πιάτι), Παρέχο (57' Αλκάθερ), Ροντρίγκο (57΄Τρόπι), Λορένθο (46' Νεγρέδο).