"Κλειδώνει" το Champions League η Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε άνετα της Στόουκ και προσπέρασε την Άρσεναλ στη μεγάλη μάχη του Champions League.

Η Μάντσεστερ Σίτι προσπέρασε την Άρσεναλ στη μάχη της 3ης θέσης που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League μετά από την άνετη επικράτηση κόντρα στη Στόουκ με 4-0 για την "σπασμένη" λόγω κυπέλλου 35η αγωνιστική

της Premier League. Οι "πολίτες" είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απέναντι στην ομάδα του πρώην προπονητή τους, Μαρκ Χιουζ, που προερχόταν από δύο σερί ήττες με τέσσερα γκολ, παρότι βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας. Ο Φερνάντο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 35' και οκτώ λεπτά αργότερα, με εκτέλεση πέναλτι, ο Σέρχιο Αγκουέρο έφτασε τα 23 γκολ φέτος στο πρωτάθλημα και τα 101 με τη φανέλα της Σίτι.

Παρά τα αβίαστα λάθη στον χώρο του κέντρου από πλευράς γηπεδούχων, ο Τζο Χαρτ κράτησε το μηδέν με ορισμένες καλές επεμβάσεις και όταν ανέλαβε δράση ο Κελέτσι Ιχεανάτσο, το παιχνίδι έλαβε τέλος. Μέσα σε 10 λεπτά (64'-74'), ο 19χρονος Νιγηριανός επιθετικός σημείωσε δύο γκολ και άφησε τον Μανουέλ Πελεγκρίνι να ασχολείται αποκλειστικά με τον πρώτο ημιτελικό του Champions League κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης που ακολουθεί στο "Ετιχάντ" και με τον τραυματισμό του Γιάγια Τουρέ στα τελευταία λεπτά.

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροβ, Νάβας, Φερνάντο (72' Ντεμιτσέλις), Τουρέ, Σίλβα (57' Ντελφ), Ιχεανάτσο, Αγκουέρο (65' Μπονί)

Στόουκ (4-2-3-1): Γκίβεν (46' Χάουγκααρντ), Μπάρντσλεϊ, Σόκρος, Βόλφσαϊντ, Μουνιέσα, Κάμερον, Γουίλαν, Ντιούφ, Ιμπιλά, Αρναούτοβιτς (75' Άνταμ), Χοσέλου