"Αυτοκτονία" για Εσπανιόλ στο 92'

Ο Ρομπέρτο άρχισε βασικός για πρώτη φορά μετά από τέσσερις μήνες, αλλά η Εσπανιόλ έμεινε στο 1-1 με τη Λα Κορούνια στη Βαρκελώνη.

Η Εσπανιόλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ντεπορτίβο σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να καταλήγει υπέρ της μιας ή της άλλης ομάδας, αλλά τη μεγάλη ευκαιρία την κρατούσαν για το τέλος οι Καταλανοί. Ο Χουράδο εκτέλεσε φάουλ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, το οποίο προκλήθηκε από τον Χουανφράν που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, έφυγε προς τα πίσω, ο Χάβι Φουέγο πήρε το ριμπάουντ αλλά

δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Σέλσο Μπόρχες στο 59ο λεπτό και τον Ρομπέρτο, που πήρε τη θέση του τραυματία Ντιέγο Λόπεθ, να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 63', ένα λάθος του Σίντνεϊ έδωσε την ευκαιρία στον Ζεράρ Μορένο να "πυροβολήσει" για έβδομη φορά φέτος στο πρωτάθλημα και να ισοφαρίσει στο 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.