ΑΕΚ: Σημαντικότατη νίκη επί του Κεραυνού

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε το βράδυ της Κυριακής (18/1/15) η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία κατέβαλε στο «Κίτιον» τον Απόλλωνα με 89-68, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα. Οι «κιτρινοπράσινοι» με τη νίκη τους αυτή παρέμειναν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι «κυανόλευκοι» υποχώρησαν στην 5η θέση, δύο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του β΄ γύρου. Η Πετρολίνα ΑΕΚ

παρουσιάστηκε στο γήπεδο με δύο πολύ σημαντικές απουσίες εξαιτίας τραυματισμών, των Τάιρικ Ντάιρεν και Τόλη Κασκίρη. Όμως, όσοι αγωνίστηκαν έβγαλαν πάθος και για τους συμπαίκτες τους. Με τους Παντελή, Παλάλα και ΜακΦάντεν να κάνουν σπουδαία αμυντική δουλειά (9 κλεψίματα) και ταυτόχρονα να προσφέρουν και πόντους και ασίστ στην επίθεση (20 ασίστ και οι 3), με τους Πέτροβιτς και Χάρπερ να κερδίζουν αρκετές μάχες κάτω από τα καλάθια, η Πετρολίνα ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να ελέγξει στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι και να φτάσει στην 8η φετινή της νίκη. Ο Απόλλωνας, για άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι, δεν είχε σταθερή απόδοση, αφού άρχισε καλά με εύστοχα τρίποντα, στην πορεία έμεινε από λύσεις και εμπνεύσεις, με αποτέλεσμα να γνωρίσει άλλη μία μεγάλη σε διαφορά ήττα μακριά από το γήπεδό του και να υποχωρήσει στην 5η θέση.Αρκετά παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να τρέξουν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Απόλλωνας ευτύχησε να δει τον Ρόμπινσον απόλυτα εύστοχο έξω από τα 6,75μ. (3/3), που του έδωσε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα και καλή διαφορά στο σκορ (13-20, 6΄31΄΄). Ωστόσο, η Πετρολίνα ΑΕΚ, με βελτιωμένη αμυντική παρουσία και καλές επιθέσεις, κατάφερε έως το τέλος της πρώτης περιόδου να μειώσει σε 23-25. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 και προσπέρασαν με 30-25 στο 12΄22΄΄. Ο Απόλλωνας αξιοποίησε τον Κάστροπιλ κάτω από τα καλάθια, έχοντας το δικό του καλό διάστημα, το οποίο τον έφερε ξανά μπροστά στο σκορ με 35-38 στο 15΄23΄΄.Τα σκαμπανεβάσματα των δύο ομάδων ήταν συνεχή και στη δεύτερη περίοδο, στην οποία προσπάθησαν να πιέσουν περισσότερο στην άμυνα, χωρίς επιτυχία. Η Πετρολίνα ΑΕΚ είχε όμως το καλύτερο φινάλε στο πρώτο μισό, όταν με σερί 12-0 προηγήθηκε με 47-38 στο 18΄38΄΄ και λίγο πριν από το τέλος, ο εξαιρετικός στο πρώτο μέρος Τάντους ΜακΦάντεν (12π., 4/7τρ., 6ασ., 2κλ.), με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (50-40), με τον Απόλλωνα να κλείνει εντυπωσιακά το ημίχρονο με άλεϊ-ουπ κάρφωμα του Μέισον σε ασίστ του Γκρέι. Αξιοσημείωτο στο πρώτο μισό, το 50% ευστοχίας στα τρίποντα των δύο ομάδων (7/14 η Πετρολίνα ΑΕΚ, 5/10 ο Απόλλων) και ο εντυπωσιακός αριθμός των 17 ασίστ για την ομάδα της Λάρνακας!Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια ήταν αναμενόμενο να μην έχουν τους ίδιους ρυθμούς και ευστοχία. Και οι δύο έδωσαν περισσότερη σημασία στην άμυνά τους, με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ να είναι μόλις 13-12, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να διατηρεί προβάδισμα 63-54 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ο Απόλλων πέρασε την μπάλα μέσα στη ρακέτα και τον Κάστροπιλ (63-58), όμως η περιφερειακή άμυνα της Πετρολίνα ΑΕΚ λειτούργησε καλύτερα κι αφού τους δόθηκε η ευκαιρία έτρεξαν και ανέβασαν τη διαφορά στο σκορ (72-58, 33΄10΄΄). Ο Απόλλων δεν τα παράτησε, προσπάθησε να επανέλθει (74-65, 36΄), όμως η περιφέρεια των γηπεδούχων έβγαζε «φωτιές» και μέχρι το 38΄43΄΄ έτρεξε σερί 13-0, που την έφερε μπροστά με 87-65, με την τελική διαφορά να είναι οι 21 πόντοι (89-68). Δύο λεπτά πριν από το τέλος αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο Ρόμπινσον του Απόλλωνα, επειδή έριξε την μπάλα στο κεφάλι του Παντελή.* Άξιο αναφοράς το νέο ρεκόρ βραδιάς ευστοχίας στα δίποντα που κατέγραψε η Πετρολίνα ΑΕΚ, έχοντας 26/36 σουτ (72%)! Ατομικά σημειώνουμε πως ο ΜακΦάντεν τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα. Ο Παλάλας είχε 9 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ενώ μεστή στατιστική παρουσία είχε ο αρχηγός Ιάκωβος Παντελή, με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, αλλά και 5 λάθη.* Πριν από την έναρξη του αγώνα ο Απόλλωνας υπέβαλε ένσταση για αντικανονική συμμετοχή όλων των καλαθοσφαιριστών της Πετρολίνα ΑΕΚ, υποστηρίζοντας πως έχουν δηλωθεί (η λίστα των 25) αργότερα της επιτρεπόμενης ημερομηνίας στην Κυπριακή Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης.Δεκάλεπτα: 23-25, 50-42, 63-54, 89-68.ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Νικόλας Σ. Παπαδόπουλος)(7/11β., 26/36δ., 10/23τρ., 27-4ρ., 24ασ., 10κλ., 3κ., 16λ.): Χάρπερ 19 (1), Κοιλαράς, Πέτροβιτς 19 (1), ΜακΦάντεν 23 (5), Λεοντίου, Πασιαλής, Μπαπτίστ 8, Παντελή 11 (2), Παλάλας 9 (1).ΑΠΟΛΛΩΝ (Κρις Χουγκάζ)(5/8β., 21/41δ., 7/17τρ., 21-5ρ., 14ασ., 8κλ., 1κ., 19λ.): Τομπάζου, Ρόμπινσον 13 (3), Μάρκου, Μπλάκμον 3 (1), Γκρέι 10 (2), ΜακΛέιν 10 (1), Κάστροπιλ 19, Μέισον 13 (6ασ.).