ΑΕΚ - Περιστέρι 91-83

Θρίλερ με τα... όλα του το Game 3 των μικρών τελικών, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη στην παράταση κόντρα στο Περιστέρι (91-83), βρίσκοντας μεγάλα σουτ από τον Βασίλη Ξανθόπουλο.

Δύο μέρες μετά την ισοφάριση στο Περιστέρι, η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να φέρει.. τούμπα τη

σειρά με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Έστω κι αν χρειάστηκε να παίξει 45 λεπτά μπάσκετ, η Ένωση βρήκε τις λύσεις που ήθελε και έφτασε στη νίκη, παίρνοντας προβάδισμα για την τρίτη θέση της τελικής κατάταξης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του «κιτρινόμαυρου» 2-1 ο Βασίλης Ξανθόπουλος, που με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα έκανε τα... πάντα στο παρκέ για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη. Συμπαραστάτης του ο Χάρης Γιαννόπουλος με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Αγραβάνης (14π) και ο Μπέντιλ (13π) με τον τελευταίο να είναι.. μοιραίος, καθώς έχασε το λέι απ στο τέλος της παράτασης.

Τα δεκάλεπτα:  14-17, 37-36, 62-60, 77-77 (κ.δ.), 91-83 (α’παρ).