Οι νέοι είναι ωραίοι - Έβδομη σερί νίκη!

Ο Απόλλωνας έκανε αυτό που έπρεπε και πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στον Εθνικό Άχνας στο Τσίρειο στάδιο για τη 17η αγωνιστική.Προηγήθηκαν με γκολ του Κονέ στο 2΄οι φιλοξενούμενοι,ενώ γύρισαν τούμπα το ματς οι κυανόλευκοι με γκολ των Ματέι (11'),Μπένσοπ (14') και Παπουλή στο 22'.Το τελικό 3-2 σημειώσε ο Λαμπάν με εκτέλεση πέναλτι στο 82'.Η ομάδα της Λεμεσού έφτασε τους 32 βαθμούς την τρίτη θέση,ενώ η ομάδα της Άχνας έμεινε στους 14 βαθμούς και την 9η θέση.

Το ματς

Πολύ

δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Εθνικός,με την ομάδα της Άχνας να παίρνει προβάδισμα μόλις στο 2΄λεπτό με γκολ του Κονέ.Ο Χαραλάμπους μετά από λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα έδωσε στον Κονέ και ο ίδιος μπήκε στην περιοχή και έκανε το 0-1.Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σχετικά νωρίς με το νέο μεταγραφικό τους απόκτημα,τον Ματέι.Συγκεκριμένα στο 11΄ με ωραίο φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Μπογκαντίνοφ για το 1-1.Τρία λεπτά αργότερα οι κυανόλευκοι έφεραν τούμπα το ματς με τον Μπένσοπ που υποδέχτηκε την μπαλιά του Παπουλή και με καταπληκτικό τελειώμα έγραψε το 2-1.

Ο γρήγορος ρυθμός ευνόησε τον Απόλλωνα που πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Παπουλή στο 22΄.Ο Ελλαδίτης άσος από δημιουργός έγινε εκτελεστής,καθώς με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα να έχει ισχυρό προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός έχασε δοκάρι με τον Μιγκελίτο στο 46',χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει.Μετά από εκείνο το σημείο ο ρυθμός έπεσε,με τις ευκαιρίες να είναι λιγοστές.Στο 81' ο Σακέτι ανέτρεψε τον Κονέ,με τον Εθνικό κερδίζει πέναλτι.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαμπάν που δεν λάθεψε και μείωσε σε 3-2 στο 82'.

Δείτε πως εξελίχθηκε ο αγώνας στο SPORTIME.