Oριακή νίκη ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας έκανε το καθήκον του και πήρε τη νίκη με 3-2 έστω και δύσκολα απέναντι στη Δόξα Κατωκοπιάς στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.Μπένσοπ δις (2' και 27') και Παπουλής (40') οι σκόρερς του Απόλλωνα,ενώ και τα 2 γκολ για τη Δόξα σκόραρε ο Παπαφώτης (8' και 49').Στους 35 βαθμούς ανέβηκε η ομάδα της Λεμεσού μετά τη νίκη της,ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς έμεινε στην τελευταία θέση με 11 βαθμούς.

Το ματς.

Πριν καλά καλά ξεκινήσει ο αγώνας οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα

με γκολ του Μπένσοπ στο 2ο λεπτό.Μετά από λάθος διώξιμο στην άμυνα της Δόξας ο επιθετικός των κυανολεύκων το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το 1-0.Η απάντηση της Δόξας ήρθε 6 λεπτά αργότερα με τον Παπαφώτη να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να νικά τον Δημητρίου.

Δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ανατροπή στο σκορ έχασαν οι φιλοξενούμενοι,με τους κυανόλευκους να είναι αυτοί τελικά που βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα με σκόρερ ξανά τον Μπένσοπ στο 27΄.Οι αμυντικοί της Δόξας αδράνησαν και ο Μπένσοπ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-1.Στο 40΄ήρθε και τρίτο γκολ για τον Απόλλωνα με τον Παπουλή να σκοράρει αυτή τη φορά μετά από σουτ που έκανε εντός της μεγάλης περιοχής.Με το 3-1 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Τέσσερα λεπτά από την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου η ομάδα της Κατωκοπιάς μείωσε στο σκορ με τον Παπαφώτη να σουτάρει δυνατά και να σκοράρει για το 3-2.Στο 83΄η Δόξα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καλό.Έτσι ο Απόλλωνας κράτησε τη νίκη μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Δείτε πως εξελίχθηκε ο αγώνας από το SPORTIME.