Άσφαιρο το ντέρμπι,κορυφή η Ομόνοια!

Στο μεγάλο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια έμειναν στη λευκή ισοπαλία (0-0) με αποτέλεσμα να μην εκμεταλλευτούν στο έπακρο την απώλεια της Ανόρθωσης.Ο βαθμός της ισοπαλίας ανέβασε την Ομόνοια στους 43 βαθμούς που την ανεβάζει στην κορυφή της βαθμολογίας,ενώ ο ΑΠΟΕΛ πήγε στους 39 βαθμούς και βρίσκεται πίσω με 4 βαθμούς.Όπως και το πρώτο αιώνιο ντέρμπι έτσι και αυτό έληξε με τις δύο ομάδες στο 0-0.

Το ματς

Πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο

μπήκε ο ΑΠΟΕΛ που έψαξε με αξιώσεις το γκολ στο πρώτο 20λεπτο.Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και αυτό το δείχνουν οι αποκρούσεις του Παντιλίμον σε τουλάχιστον 4 περιπτώσεις.Στο τελευταίο 10λεπτο του ημιχρόνου η Ομόνοια ανέβασε την απόδοσή της και απείλησε την εστία του Μπέλετς με τον Ντάρμπισαιαρ,αλλά το 0-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως και το πρώτο με τους γαλαζοκίτρινους να είναι αυτοί που έψαχναν περισσότερο το γκολ.Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τα πολλά φάουλ και τις αλλαγές να επηρεάζουν τον αγώνα.Σε αυτό το διάστημα πιο δραστήρια ήταν η Ομόνοια που εμφάνισε καλύτερο πρόσωπο και προσπάθησε να σκοράρει.Στα τελευταία λεπτά οι πράσινοι έντειναν την πίεση τους για γκολ,αλλά δεν έφτανε με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-0.

Δείτε πως εξελίχθηκε ο αγώνας στο SPORTIME.