Κέρδος μόνο οι βαθμοί (Ανόρθωση-Δόξα 1-0)

Κέρδος για την Ανόρθωση μόνο οι βαθμοί, αφού δεν έπιασε καλή απόδοση, πιέστηκε από την Δόξα. Έχασε Λαΐφη ενόψει Απόλλωνα, ενώ τραυματίας έφυγε ο Γκαρσία. Συν της απουσίας του Ανδρέα Μακρή

Μια δύσκολη αλλά σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Ανόρθωση με 1-0 κόντρα στην Δόξα. Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα και με την Δόξα να παρουσιάζεται αλλαγμένη προς το καλύτερο, εν τέλει η ομάδα του Αντρέ Πάους αφού έπαιξε… με την φωτιά κατάφερε να πάρει τρεις σημαντικούς βαθμούς. Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση έφτασε τους 38 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη η Δόξα κρατά την

καλή εμφάνιση, ενώ μετά και τη νίκη της Αγίας Νάπας επί του Οθέλλου βρίσκεται στον πυθμένα της βαθμολογίας.Ένα ημίχρονο που τα είχε όλαΤα πρώτα 45 λεπτά τα είχε όλα. Δυο πέναλτι, δυο κόκκινες και ένα γκολ για την Ανόρθωση.Σε ένα ημίχρονο που είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες το παιχνίδι δεν έπιασε ρυθμό με αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές να αρκεστούν στο δυνατό παιχνίδι. Στο 16’ η Δόξα μετά από λάθος υπόδειξη πέναλτι, έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού ο Καμίνσκι έκανε εξαιρετική απόκρουση σε εκτέλεση του Λόπο. Τρία λεπτά αργότερα ο κ. Ψευδιώτης διόρθωσε το λάθος του… με λάθος υπόδειξη πέναλτι για την Ανόρθωση. Ο Ίσμα ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ του αγώνα.Στο 27’ του αγώνα ο Βασκονσέλος έκανε αψυχολόγητη ενέργεια, χτύπησε τον Μάκο εκτός φάσης και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Η Ανόρθωση αύξησε την πίεση, έχασε ευκαιρίες, όμως στο 42’ έμεινε και αυτή με 10 ποδοσφαιριστές αφού δέχθηκε δεύτερη κίτρινη ο ΛαΐφηςΠίεσε η Δόξα…άντεξε η ΑνόρθωσηΠίεσε στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης η Ανόρθωση, βρήκε μεγάλη ευκαιρία με τον Κάλβο στο 51’ ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Η Ανόρθωση οπισθοχώρησε έχοντας το υπερ της 1-0. Κρατούσε μπάλα όσο περισσότερη ώρα μπορούσε η Ανόρθωση, με την Δόξα να ανεβαίνει και να χάνει μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει.Παρά την όποια πίεση η Ανόρθωση άντεξε και πανηγύρισε μια δύσκολη αλλά σπουδαία νίκη