Πράσινος θρίαμβος και παραμονή στην κορυφή!

Σπουδαία νίκη με 3-0 πήρε η Ομόνοια στο ντέρμπι απέναντι στην  ΑΕΛ που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας.Οι πράσινοι που πήραν το τρίποντο με γκολ των Κακουλή,Γκόμες και Ντάρμπισαϊαρ, ανέβηκαν στους 46 βαθμούς και ξεκίνησαν ιδανικά τα πλέι οφ.Από την άλλη η ΑΕΛ  έμεινε στην 6η θέση με 31 βαθμούς.

Πιο δυνατά στον αγώνα μπήκε η Ομόνοια που προσπάθησε από νωρίς να πιέσει την εστία της ΑΕΛ.Στο 24΄οι πράσινοι

πήραν προβάδισμα με γκολ του Κακουλή.Ο Ακιντόλα έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Κακουλής δεν δυσκολέυτηκε να σκοράρει για το 0-1.Οι πράσινοι ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου και έφτιαξαν φάσεις για δεύτερο γκολ,ενώ η ΑΕΛ είχε παθητικό ρόλο με εξαίρεση το τελευταίο 5λεπτο του αγώνα,με την Ομόνοια να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 0-1.Πολύ νωρίς στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 53΄  η ομάδα της Λευκωσίας διπλασίασε τα γκολ της με τον Γκόμες που σούταρε δυνατά μετά από πάσα του Μίκου.Ο χρόνος κυλούσε υπέρ της Ομόνοιας που κρατούσε σχετικά εύκολα το 2-0 και όχι μόνο δεν έμεινε εκεί αλλά πέτυχε και τρίτο γκολ μετά από κερδισμένο πέναλτι του Τιάγκο.Ο Ντάρμπισαϊαρ ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε στο 87' δίνοντας διαστάσεις θριάμβου.

Δείτε πως εξελίχθηκε το ντέρμπι στο SPORTIME.