Περίπατος για ΑΕΚ…5-0 τον Εθνικό Άχνας (βιντεο)

Στις νίκες μετά από ένα μήνα επέστρεψε η ΑΕΚ στον θεσμό του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Τόμας Κριστιάνσεν μετά από τρια ανεπιτυχή αποτέλεσμα επέστρεψε σήμερα στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε της προσφυγικής ομάδας με 4-0 έχοντας τρεις διαφορετικούς σκορε. Το σκορ άνοιξε στο 14ο ο Τομάς ενώ ο Βάντερ στο 23ο έκανε το 2-0. Στο 42ο λεπτό ο Σκοπελίτης πέτυχε το ωραιότερο γκολ

της αναμέτρησης κάνοντας το 3-0 ενώ ο Φραγκέσκου με αυτογκολ έκανε 4-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Εγγλέζου στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα η προσφυγική ομάδα αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ταλ.

ΑΕΚ-Εθνικός Άχνας 4-0(14’ Τομάς, 23 Βάντερ, 42 Σκοπελίτης, 60 αυτ. Φραγκέσκου, 90+ Εγγλέζου)

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την ΑΕΚΠολύ δυνατά μπήκε στον αγώνα η ΑΕΚ. Η ομάδα του Τόμας Κριστιάνσεν ήθελε τη νίκη για χίλιους δυο λόγους και φρόντισε μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος να θέσεις τις βάσεις για ένα ακόμη τρίποντο. Στο 14ο λεπτό ο Τομάς και μετά από συνεργασία Βάντερ και Χαραλάμπους ο Ισπανός με πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά. Στο 16ο λεπτό ο Εθνικός πέτυχε γκολ ωστόσο σωστά ακυρώθηκε ως οφ σαιντ. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η αποβολή του Ταλ (δέχθηκε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα του στον Κολαούτι και διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή) και στη συνέχεια έσπρωξε και τον Τομάς με τον κ. Τσούκκα να του δείχνει την απευθείας κόκκινη. Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ όταν στο 23ο λεπτό ο Μοντειρο βρήκε στην περιοχή τον Βάντερ απλοποιώντας τα δεδομένα για την ομάδα του. Ο Εθνικός προσπάθησε να απαντήσει στα γκολ της ΑΕΚ ωστόσο τα νεύρα των παικτών του Μακρίδη δεν τους άφησαν το καθαρό μυαλό για να φτάσουν μπροστά στην εστία του Τόνιο. Ένα σουτ από τον Μπέλφορντ στο 39ο λεπτό το σταμάτησε με ωραίο τρόπο ο Τόνιο. Την τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος είχε και πάλι η ΑΕΚ αφού ο Σκοπελίτης στο 42ο με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 3-0 του πρώτου μέρους.

Ίδιος ρυθμός…γκολ η ΑΕΚΜε την ΑΕΚ να κρατά περισσότερο την μπάλα ξεκίνησε και η επανάληψη. Οι ποδοσφαιριστές του Τόμας Κρίστιανσεν με το 3-0 του πρώτου μέρους είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και έκανα ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Αν οι επιθετικοί του Ολλανδού τεχνικού ήταν πιο εύστοχοί τότε το σκορ σίγουρα θα ήταν ακόμη πιο μεγάλο. Ωστόσο ότι δεν κατάφεραν οι Μοντεριο, Βάντερ, Κολαούτι και Μιτύδης το πέτυχε ο Φραγκέσκου με αυτογκολ στο 60 όταν στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα με κεφαλιά την έστειλε στα δίκτυα του Βαλβέρδ. Το κερασάκι στην τούρτα για το 5-0, έβαλε ο Νικόλας Εγγλέζου στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης

Κλειδί του αγώνα…Σίγουρα η αποβολή του Τάλ αλλά και το δεύτερο γκολ που πέτυχε η ΑΕΚ αμέσως μετά την αποβολή του παίκτη του Εθνικού Άχνας. Μετά και το 2-0 τα πράγματα απλοποιήθηκαν για την ομάδα του Τόμας Κριστιάνσεν.11αδα ΑΕΚ: Τόνιο, Ορτίθ, Χαραλάμπους, Καταλά (74’ Μασάνα), Μουρίγιο, Λαρένα, Τομάς (60’ Εγγλέζου), Σκοπελίτης, Μοντέιρο, Βάντερ, Κολαούτι (66’ Μυτίδης).

11αδα Εθνικού Άχνας: Βαλβέρδε, Μαμαντού, Έβερτον, Ταλ, Αργυρίου, Πιντσέλι (17’ Φραγκέσκου), Στόλερ, Γκαρσία (63’ Χριστοφή), Πράγκερ, Μπέλφορντ, Βάλντο (46’ Ζιουνίνιο).

Κίτρινες: Μουρίγιο /Ταλ

Κόκκινες : /Ταλ

Διαιτητής: Αβραάμ ΤσούκκαςΑ' Βοηθός Διαιτητής: Νικόλας ΚαλησπέραςΒ' Βοηθός Διαιτητής Κυριάκος ΚυριάκουΤέταρτος Διαιτητής: Δημήτρης Μασιάς

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε ΑΕΚ και Εθνικό Άχνας.