«Κόλλησαν» στην ισοπαλία ΑΠΟΕΛ και Πάφος FC

ΑΠΟΕΛ και Πάφος έμειναν στο 1-1 στον αγώνα που διεξήχθη στο ΓΣΠ για τη 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta

Το πρώτο μέρος βρήκε τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0. Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς μεγάλη ευκαιρία, με τον ρυθμό και το θέαμα να κινούνται σε χαμηλά επίπεδα και την κατοχή να είναι ισορροπημένη. Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε

να ασκήσει περισσότερη πίεση πατώντας πιο συχνά στην αντίπαλη περιοχή, κυρίως μέσω εκτελέσεων κόρνερ. Ίσως η καλύτερη στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 42’, όταν μετά από σέντρα του Ζαμπάλα, ο Καρώ έπιασε κεφαλιά στέλνοντας όμως τη μπάλα λίγο έξω.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν είδαμε κάτι ουσιαστικό από τις δυο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να αντισταθούν καλύτερα στην πίεση των γηπεδούχων, οι οποίοι δυσκολεύονταν να γίνουν απειλητικοί με τη μπάλα. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 70’ για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Κβίτα να διώχνει επικίνδυνα μέσα στην περιοχή αφού λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ. Στο 75’ δόθηκε πέναλτι για τους γαλαζοκίτρινους, για χέρι του Μιχαήλ μετά από σέντρα του Ντονγκαλά. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα τρία λεπτά αργότερα ο Νατέλ, ανοίγοντας το σκορ στον αγώνα και δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η χαρά τους ωστόσο δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 87' οι φιλοξενούμενοι με την πρώτη τους καλή τελική έφεραν το ματς στα ίσα χάρη σε δυνατό σουτ του Αουρέλιο.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα, και οι δύο ομάδες βρίσκονται στους 15 βαθμούς, με την Πάφος FC να βρίσκεται στην τέταρτη και τον ΑΠΟΕΛ στην έκτη θέση.

Δείτε ολόκληρο το ρεπορτάζ του αγώνα στο SPORTIME.

Οι αρχικές συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Εφραίμ, Λουντέμο, Σατσιάς, Ντιαβαρά, Ζαμπάλα, Νατέλ, Ντονγκαλά, Σάβιτς.

Στον πάγκο για τον ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Τσιλινγκίρης, Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα, Ντε Βινσέντι, Κατσαντώνης, Θεοδώρου, Γαβριήλ, Γουίλερ, Ντανίλο

Πάφος FC: Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς, Ζάιρο, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Πάνιτς, Μπάιριτς, Πάντσεον, Πάγιτς

Στον πάγκο για την Πάφο: Ρούτκο, Πέτρου, Παλάσιος, Χότσκο, Μπεριγκό, Αουέλιο, Λέιτε, Μπαμπαγιάν, Αμπντουσαλάμοφ, Φουρ, Ντράγκομιρ

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος