Επιστροφή στις νίκες με σκόρερ τον Κβιλιτάια

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 του Εθνικού Άχνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», σε αγώνα για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Μεγάλη Κυρία έφτασε τους 33 βαθμούς ενώ η ομάδα της Άχνας έμεινε στους 12 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 18ο λεπτό. Ο Κβιλιτάια σε διεκδίκηση με τον Κυπριανού εντός περιοχής, έπεσε στο έδαφος και ο ρεφ του αγώνα έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γεωργιανός, ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Ο Κβιλιτάια είχε μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλο τέρμα όμως δεν ήταν εύστοχος.

Επέστρεψε στις νίκες

με Κβιλιτάια

Από την άλλη η ομάδα της Άχνας είχε τις δικές τις καλές στιγμές για να φέρει τον αγώνα στα ίσια, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Κονέ. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων, δεν μπόρεσε να κάνει το 1-1 στο 34' καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Λόρια.

Στην επανάληψη το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε και η Ανόρθωση πανηγύρισε την νίκη που την ανεβάζει στους 33 βαθμούς ενώ ο Εθνικός με 12 βαθμούς, παραμένει στα χαμηλά.