Eπέστρεψε στην 4αδα η ΕΘΑ-Εύκολα ο ΑΠΟΕΛ

Η ΕΘΑ κατέβαλε την Πετρολίνα ΑΕΚ με 96-90, σε 55 λεπτά αγώνα, και επέστρεψε στην πρώτη τετράδα

Τις πιο σημαντικές ημέρες της φετινής χρονιάς διανύει αυτήν την περίοδο η ΕΘΑ, καθώς, μετά την κατάκτηση του κυπέλλου την Παρασκευή (27/2/15), το βράδυ της Τρίτης (3/3/15) πέτυχε άλλη μία σπουδαία νίκη, που την φέρνει σχεδόν με σιγουριά στην πρώτη τετράδα και στα πλέι-οφ για την κατάκτηση του τίτλου. Στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας,

η ΕΘΑ χρειάστηκε τρεις παρατάσεις για να κάμψει την αντίσταση της αρκετά καλής Πετρολίνα ΑΕΚ, στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία» με 96-90, ενώ νωρίτερα ο ΑΠΟΕΛ πέρασε δια περιπάτου από τη Λεμεσό, κερδίζοντας τον Απόλλωνα με 58-99 και σφράγισε την πρωτιά της βαθμολογίας.Τέτοιο παιχνίδι είχε καιρό να δούμε στα κυπριακά γήπεδα και είναι κρίμα που δεν υπάρχει η ισοπαλία στο μπάσκετ. Η ΕΘΑ και η Πετρολίνα ΑΕΚ, όχι απλώς διαφήμισαν την καλαθόσφαιρα, αλλά πρόσφεραν το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της χρονιάς. Τα πάντα, βέβαια, θα μπορούσαν να κρίνονταν στο 40λεπτο, αφού ο Τόμιτς αστόχησε σε ελεύθερη βολή σε νεκρό χρόνο... Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι έμειναν για... λίγο στον τελικό της Λάρνακας, όμως στη συνέχεια εμφανίστηκαν στο παρκέ δύο απόλυτα ισορροπημένες ομάδες, οι οποίες καθήλωσαν όσους βρέθηκαν στο «Ελευθερία» και δεν έλεγαν να «κλέψουν» το ροζ φύλλο αγώνα. Στο τέλος μίλησε το ταλέντο του αρχηγού Τόμας Μασάμπα και η ΕΘΑ πήρε τη νίκη με 96-90 στην 3η παράταση, με την Πετρολίνα ΑΕΚ ωστόσο να μην νιώθει ιδιαίτερα χαμένη, αφού κρατά τη δεύτερη θέση στα χέρια της.Η Πετρολίνα ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, αξιοποιώντας τη δύναμή της μέσα στη ρακέτα, την καλή άμυνά της και την ευστοχία της, που την έφερε μπροστά με 2-13 στο 4΄22΄΄. Η ΕΘΑ έδειξε άδεια από εμπνεύσεις και ευστοχία στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να δώσει στη -σταθερά καλή- Πετρολίνα ΑΕΚ, την ευκαιρία να ξεφύγει με 5-21 στο 7΄37΄΄ και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 11-23. Μετά τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η ΕΘΑ άρχισε να επαναφέρει τη γνωστή καλή άμυνά της και να βρίσκει με περισσότερη ευκολία λύσεις στην επίθεση, που την οδήγησαν στο να μειώσει σε 21-25 στο 14΄53΄΄. Όμως, οι φιλοξενούμενοι, με την άμυνα ζώνης και την ευστοχία μέσα στη ρακέτα, έφεραν εκ νέου τη διαφορά στους 10 πόντους (23-33, 18΄33΄΄), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 25-33.Με περισσότερη διάθεση επέστρεψαν από τα αποδυτήρια οι παίκτες της ΕΘΑ και κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι τους, με την άνοδο του Κάιλς και τη συνεχιζόμενα βελτιωμένη άμυνά τους. Έτσι, στο 23΄26΄΄ προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ (35-34) και παρά το ότι η Πετρολίνα ΑΕΚ ξαναπήρε προβάδισμα (35-39), οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 45-43.Οι συναρπαστικές μάχες μεταξύ των καλαθοσφαιριστών των δύο ομάδων συνεχίστηκαν και στην τελευταία περίοδο, στην οποία η ΕΘΑ έπαιρνε μικρό προβάδισμα και η Πετρολίνα ΑΕΚ την ισοφάριζε. Ο Μασάμπα έδωσε στην ΕΘΑ προβάδισμα 4 πόντων στο 38΄40΄΄, όμως δύο σερί τρίποντα του ΜακΦάντεν ξανάβαλαν την Πετρολίνα ΑΕΚ μπροστά με 59-61, 7 δεύτερα πριν από τη λήξη. Ο ΜακΦάντεν έπαιξε μάλιστα και εξαιρετική άμυνα στην επίθεση της ΕΘΑ, στέλνοντας την μπάλα έξω, 1 δεύτερο πριν από τη λήξη. Στην επαναφορά η έξυπνη πάσα του Μασάμπα στον Τόμιτς, έφερε τον Σέρβο σέντερ να πετυχαίνει το καλάθι (61-61) και να στήνεται στη γραμμή των βολών για τη μεγάλη νίκη σε νεκρό χρόνο. Ωστόσο, αστόχησε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.Με τρίποντο μπήκε στην παράταση η Πετρολίνα ΑΕΚ, με την ΕΘΑ να απαντά με σερί 8-0 (69-64). Ωστόσο και πάλι οι «κιτρινοπράσινοι» επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 69-69 στο 43΄33΄΄ κι ενώ αμέσως μετά οι γηπεδούχοι έχασαν με 5 φάουλ και τους δύο ψηλούς τους (Φέργκιουσον, Τόμιτς) και οι φιλοξενούμενοι τον Μπρέζετς με τραυματισμό. Με καλάθι και βολή του Κάιλς η ΕΘΑ προσπέρασε με 74-71 (23΄΄) και είχε προβάδισμα 76-73 στα 6΄΄ πριν από τη λήξη. Όμως, στο 1 δεύτερο έστειλαν τον ΜακΦάντεν στις βολές και αυτός πέτυχε την πρώτη αστόχησε σκόπιμα στη δεύτερη και ήρθε ο Πέτροβιτς με το φόλλοου να ξαναφέρει το ματς στα ίσα (76-76) και να το στείλει σε δεύτερη παράταση. Στο νέο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες έμεναν κοντά στο σκορ, η Πετρολίνα ΑΕΚ προηγήθηκε με 81-84 και η ΕΘΑ ισοφάρισε σε 84-84, σκορ το οποίο οδήγησε τις δύο ομάδες σε τρίτη παράταση!!!Καταπονημένοι οι παίκτες και των δύο ομάδων μπήκαν στην τρίτη παράταση, κι ενώ σιγά-σιγά κάποιοι αποχωρούσαν με 5ο φάουλ. Οι γηπεδούχοι είχαν σε αυτό το διάστημα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας, παρά τις αδυναμίες στα ριμπάουντ και κατάφεραν να ξεφύγουν με 6 πόντους διαφορά στο 54΄ (93-87) και στο τέλος να πανηγυρίσουν μία σπουδαία νίκη με 96-90.Δεκάλεπτα: 11-23, 25-33, 45-43, 61-61, 76-76 (1η π.), 84-84 (2η π.), 96-90 (3η παρ.)ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)(26/40β., 32/61δ., 2/20τρ., 35-11ρ., 14ασ., 16κλ., 4κ., 16λ.): Κάιλς 23 (1/4τρ., 7κλ.), Ρος 3 (1), Αναστασιάδης 5, Ράσελ 15, Τόμιτς 20 (11ρ.), Μασάμπα 20 (6κλ.), Φέργκιουσον 10, Φιλίππου, Ζαχαρίου.ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Γιώργος Κετσελίδης)(21/33β., 24/48δ., 7/29τρ., 42-18ρ., 15ασ., 5κλ., 2κ., 28λ.): Χάρπερ 23 (2/7τρ., 15ρ.), Μπρέζετς 15, Κοιλαράς 2, Πέτροβιτς 5 (11ρ.), ΜακΦάντεν 27 (4), Κασκίρης, Ντάιρεν 10 (1), Παντελή 5, Παλάλας 3.Απόλλων - ΑΠΟΕΛ 58-99Δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες ο ΑΠΟΕΛ στη Λεμεσό απέναντι στον αποδεκατισμένο Απόλλωνα, ο οποίος παρουσιάστηκε με μοναδικούς ξένους τούς Μπλάκμον και ΜακΛέιν και έφτασε άνετα στη νίκη με 58-99. Έτσι, οι «γαλαζοκίτρινοι» σφράγισαν και τυπικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ. Απλώς να επισημάνουμε το εξαιρετικό παιχνίδι του Ανδρέα Σιζόπουλου, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Επίσης, ο Σιζόπουλος έκανε και ένα ρεκόρ που σπάνια βλέπουμε στα κυπριακά γήπεδα, καθώς ευστόχησε σε 9 τρίποντα (σε 15 προσπάθειες)!Δεκάλεπτα: 11-19, 28-49, 44-80, 58-99.ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Γρίβας)(7/11β., 18/44δ., 5/22τρ., 25-11ρ., 5ασ., 6κλ., 2κ., 20λ.): Τομπάζου, Χριστοφίδης, Μάρκου 3 (1), Μπλάκμον 19 (1), Κ. Γρίβας 6, Στυλιανού 3, ΜακΛέιν 12 (1), Βιράρτη 11 (2), Κυριάκου, Παναγίδης 4, Γρηγορίου.ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος)(5/8β., 20/45δ., 18/31τρ., 33-11ρ., 27ασ., 11κλ., 12λ.): Καραγιάννης, Ρόμπερσον 16 (4), Έβανς 17 (2), Νεοφύτου 4, Χάρισον 8, Σιζόπουλος 27 (9), Κούννας 8 (2), Τατ 8 (9ασ.), Τσουπ 2, Λάμπρου 3 (1), Ζαβός 2, Μύθιλλος