28η αγ.: "Σκόνταψε" η Λέστερ, ανεβαίνει η Τσέλσι

Ο ενθουσιασμός για τον τίτλο της Λέστερ της στοίχησε δύο βαθμούς στον αγώνα με τη Γουέστ Μπρομ. Συνεχίζει την πορεία ανάκαμψης η Τσέλσι.

Ανησυχητικά τα μηνύματα για τη Λέστερ, η οποία υπέστη την πρώτη απώλεια στο πρόγραμμα των "εύκολων" αγώνων. Μετά από τη νίκη στις καθυστερήσεις κόντρα στη Νόριτς, οι "αλεπούδες" έμειναν στο 2-2 με τη Γουέστ Μπρομ στο "Κινγκ Πάουερ Στέιντιουμ" και πιθανόν την Τετάρτη να χάσουν την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League,

εφόσον η Τότεναμ νικήσει τη Γουέστ Χαμ στο ντέρμπι του Λονδίνου. Ο αγώνας άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι, αφού στο 11' ο Σαλομόν Ροντόν εκμεταλλεύτηκε αμυντική ολιγωρία (εν τη απουσία του Ενγκολό Καντέ από το κέντρο) και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πριν από την ανάπαυλα. Στο 30' ο Ντάνιελ Ντρίνκγουοτερ ισοφάρισε σε 1-1 και στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους ο Ριγιάντ Μαχρέζ δημιούργησε ακόμα ένα τέρμα, αυτήν τη φορά για τον Άντι Κινγκ. Το 2ο ημίχρονο άρχισε όπως και το 1ο, με την ομάδα του Τόνι Πιούλις να σκοράρει με τον Κρεγκ Γκάρντνερ και να "παγώνει" το κοινό στις εξέδρες. Το θέαμα στον αγωνιστικό χώρο ζέστανε γρήγορα τους θεατές, όπως και οι ευκαιρίες της Λέστερ, ωστόσο το νικητήριο γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς (79' Γκρέι), Μαχρέζ, Ντρίνκγουοτερ, Κινγκ, Ολμπράιτον (63' Σλουπ), Οκαζάκι (63' Ουγιόα), Βάρντι

Γουέστ Μπρομ (4-4-2): Φόστερ, Ντόσον, Μακόλεϊ, Όλσον, Τσέστερ, Σεσενιόν (90+3' Σάντρο), Φλέτσερ, Γιάκομπ, Γκάρντνερ (83' Μακλίν), Ροντόν (90+2' Ανιτσέμπε), Μπεραΐνο