Βόλεϊ: Πρόκριση για τον Ολυμπιακό, 3-2 σετ τον ΠΑΟ

22:07 31/1/2013 - Πηγή: 24wro

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε την...
Πέμπτη η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι», τέσσερις ημέρες μετά τη νίκη τους επί του Παναθηναϊκού, για την Α1, επιβλήθηκαν και των «πράσινων» με 3-2 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» και
κατέκτησαν το πολυπόθητο εισιτήριο.

Όπως και ο αγώνας πρωταθλήματος ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία, παίρνοντας έτσι τη νίκη πρόκριση.
Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στα σετ, παίρνοντας το πρώτο με 25-21, ωστόσο οι Πειραιώτες αντέδρασαν και πήραν τα δύο επόμενα κάνοντας την ανατροπή. Στο τέταρτο οι παίκτες του «τριφυλλιού» επικράτησαν με 25-23 και έτσι το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-11, ωστόσο η εμπειρία των γηπεδούχων «μίλησε» και πάλι και με τέσσερις αναπάντητους πόντους έφτασαν στο 15-12, που τους χάρισε την πρόκριση στους "8" της διοργάνωσης.

Στα προημιτελικά ο Ολυμπιακός θα διασταυρώσει τα ξίφη του, ως γηπεδούχος εκ νέου, με τον Άρη.

Τα υπόλοιπα ζεύγη είναι, Λαμία-Παμβοχαϊκός, Φοίνικας Σύρου-Α.Ο. Κηφισιάς και ΠΑΟΚ-Ηρακλής. Η φάση των «8» θα διεξαχθεί στις 20 Φεβρουαρίου και από αυτή θα προκύψουν οι τέσσερις του φάιναλ-4, που θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 22-24 Μαρτίου στο Ρέθυμνο.

Τα σετ: 21-25, 25-19, 25-15, 23-25, 15-12