ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 76-94

18:57 6/1/2013 - Πηγή: 24wro
Ο Ολυμπιακός πέρασε με 94-76 από το κλειστό του Ανδρέας Παπανδρέου...
πανηγυρίζοντας την ενδέκατη νίκη του φέτος, αυτή τη φορά απέναντι στον Πανελευσινιακό. Οι πρωταθλητές αν και δυσκολεύτηκαν ανά διαστήματα από την άμυνα των γηπεδούχων, πήγαν ψηλά το σκορ με πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιώργο Πρίντεζη (20π, 8ρ, 4ασ).

Ο Πανελευσινιακός
έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του αγώνα, και μένοντας προσηλωμένος στη ζώνη αλλά και στην πίεση στα 3/4 του γηπέδου, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 21-18 υπέρ των «ερυθρολεύκων», με τον Πρίντεζη να έχει μπει δυνατά στο ματς από πλευράς φιλοξενούμενων.

Ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά της τάξεως των 8-10 πόντων στη δεύτερη περίοδο και κατάφερνε να τη διατηρήσει παρά τις προσπάθειες των Τσιάκου και Λιακόπουλου. Το 20λεπτο βρήκε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγούνται 45-38, με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι να παίρνει τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής με την «ερυθρόλευκη» φανέλα.

Η περιφέρεια του Ολυμπιακού (που μέχρι εκείνο το σημείο δεν τα πήγαινε ιδιαίτερα καλά), πήρε τα πάνω της στην τρίτη περίοδο και με τον Βασίλη Σπανούλη να αναλαμβάνει δράση, συνεπικουρούμενος από τους Μάντζαρη και Γκετσεβίτσιους, οι πρωταθλητές απέκτησαν διαφορά ασφαλείας στο τέλος του δεκαλέπτου (67-52) και ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στην τελευταία περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και το +21 (94-73) και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 94-76. Ο Πρίντεζης ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Θετική πρώτη εμφάνιση του Σερμαντίνι (5π, 5ρ, 1κοψ, 1λ σε 16:32). Καλύτερος από πλευράς ηττημένων ο Τσιάκος με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-45, 52-67, 76-94

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 3, Παπανικολόπουλος 17, Παπανικολάου, Δημάκος, Μαγγουνής 10, Λιακόπουλος 17, Δεληγιάννης 3, Καμπ 4, Τσιάκος 18, Μαντζιώρης, Αβραμίδης 4

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς, Λο 6, Άντιτς 10, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 10, Σερμαντίνι 5, Σλούκας 8, Μαυροειδής 6, Γκετσεβίτσιους 13, Πρίντεζης 20, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 5