Πρωταθλήτρια η Manchester United!

18:15 14/5/2011 - Πηγή: 24wro
Πρωταθλήτρια Αγγλίας για 19η φορά στην ιστορίας της...
στέφθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπλάκμπερν στο «Ewood Park».

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν τον βαθμό που χρειάζονταν για να «κλειδώσουν» και μαθηματικά τον πολυπόθητο τίτλο, αν κι έκαναν τα εύκολα δύσκολα και λίγο έλειψε να δώσουν παράταση στην απονομή.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με το γκολ του Έμερτον στο 20ό λεπτό, το οποίο «πάγωσε» τους οπαδούς
της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έδωσαν βροντερό «παρών» στην έδρα του αντιπάλου.

Χρειάστηκε να περάσουν άλλα 53 λεπτά για να «σκάσουν» τα χαμόγελα στο στρατόπεδο των «μπέμπηδων», οι οποίοι έφτασαν στην ισοφάριση με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρούνεϊ.

Στο 70’ ο Ρόμπινσον ανέτρεψε τον Ερνάντες και ο διαιτητής, αφού ζήτησε τη βοήθεια του βοηθού του, υπέδειξε τη «λευκή βούλα» και ο Άγγλος επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα στο 73’ για το 1-1.

Με την επίτευξη του τέρματος, ο Άγγλος επιθετικός «ξέσπασε» σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, δίνοντας το έναυσμα για να αρχίσει το πάρτι και στις εξέδρες.

Λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, οι φίλαθλοι των «κόκκινων διαβόλων» ανάρτησαν πανώ που αναφερόταν στην κατάκτηση του φετινού τίτλου, ενώ ένα άλλο ήταν αφιερωμένο στην προσεχή αντίπαλο της ομάδας τους στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, Μπαρτσελόνα, με τίτλο: «Είστε οι επόμενοι».

Με την κατάκτηση του 19ου πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «έσπασε» το ρεκόρ της Λίβερπουλ, η οποία μετράει ένα λιγότερο.