ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Από Δράμα σε ...Δόξα!

11:06 1/12/2011 - Πηγή: 24wro
Νίκη με εξάρα (6-0) επί της Δόξας πήρε ο Ολυμπιακός...
στο "Γ. Καραϊσκάκης", με τον Βαλβέρδε να δίνει την ευκαιρία σε αρκετούς αναπληρωματικούς, μετά την ήττα της Κυριακής στην Τρίπολη, που τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο.
Δύο γκολ για τους Πειραιώτες πέτυχε ο Μάρκο Πάντελιτς (2΄, 60΄), που βρέθηκε στο αρχικό σχήμα των "ερυθρόλευκων" μετά από περίπου εννιά μήνες, δύο ο Μιραλάς
(52΄, 93΄), ένα ο Χαβίτο (87΄) και ένα αυτογκόλ χρεώθηκε για την ομάδα του ο Σικαλιάς (31΄).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από την αρχή στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν ήδη 2-0 (Πάντελιτς 2΄, Σικαλιάς, αυτογκόλ, 31΄), με τους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε να χάνουν ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα τέρματα. Κάτι που έγινε στην επανάληψη, σε ένα ματς που δε σηκώνει και ιδιαίτερη κριτική...

Οι "ερυθρόλευκοι" άρχισαν το παιχνίδι με τον Χαβίτο δεξί μπακ (!) και τους Αβράμη, Μαρκάνο και Χολέμπας να συμπληρώνουν την τετράδα στην άμυνα. Μανιάτης και Ιμπαγάσα στη μεσαία γραμμή, με τους Αμπντούν, Μιραλάς, Φετφατζίδη και Πάντελιτς μπροστά τους.

Πλέον, οι "ερυθρόλευκοι" με τη χθεσινή τους νίκη μείωσαν στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή του πίνακα, έχοντας όμως έναν αγώνα περισσότερο από τον Παναθηναϊκό...