Θετικό ντεμπούτο για Σαράποβα – VIDEO

Η Μαρία Σαράποβα επέστρεψε στο γυναικείο Tour με νίκη. Η Ρωσίδα επιβλήθηκε της έμπειρης Ελβετής Τιμέα Μπασίνσκι στα δυο σετ και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Shenzhen Open της Κίνας…

Στην επιστροφή της στην ενεργό δράση από τον Σεπτέμβριο, η Μαρία Σαράποβα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη νέα σεζόν.

Η Ρωσίδα πρωταθλήτρια είχε tricky 1ο γύρο κόντρα στην Ελβετή Τιμέα Μπασίνσκι, όμως

έβγαλε σε πέρας την αποστολή της και προκρίθηκε στον 2ο γύρο της διοργάνωσης μετά από 1 ώρα και 43 λεπτά αγώνα.

Τελικό σκορ 6-2, 7-6(3) υπέρ του Νο29 της παγκόσμιας κατάταξης της WTA, που στον 2ο γύρο θα παίξει με την 17χρονη Κινέζα Ξινγιού Ξανγκ.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, το Νο13 της παγκόσμιας κατάταξης, Αρίνα Σαμπαλένκα, επικράτησε με 3-6, 6-3, 6-1 κόντρα στην Γερμανίδα Τατιάνα Μαρία και θα παίξει κόντρα στην Ρωσίδα Εκατερίνα Αλεξάντροβα στον 2ο γύρο.

Την έκπληξη της ημέρας έκανε η Σέρβα Ιβάνα Γιόροβιτς, που υπερκέρασε το εμπόδιο της Καρολίν Γκαρσία, Νο2 του ταμπλό, με νίκη στα δυο σετ και πέρασε στον 2ο γύρο της διοργάνωσης. Η 21χρονη, έχασε μόλις έξι γκέιμς από την Γαλλίδα (6-4, 6-2).